Bakan Soylu'dan ABD Büyükelçiliğine yapılan saldırıya ilişkin flaş açıklama
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD Büyükelçiliğine saldırı ile ilgili konuştu. Bakan Soylu, "Arkadaşlarımız o saat itibarıyla teknik olarak analizlerini yapıp araç ve aracın içindeki kişilere ulaşmaya çalışıyorlar" dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, "Provokatif saldırıyı kınıyoruz, olayın en kısa sürede aydınlatılıp faillerin yargı karşısına çıkarılmasının takipçisiyiz" diye konuştu.
GÜNDEM , 20 Ağustos 2018 Pazartesi, 15:19
Bakan Soylu'dan ABD Büyükelçiliğine yapılan saldırıya ilişkin flaş açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Saat 05.30 itibarıyla böyle bir saldırı gerçekleşti. Arkadaşlarımız o saat itibarıyla teknik olarak analizlerini yapıp araç ve aracın içindeki kişilere ulaşmaya çalışıyorlar. Olayın ayrıntılarını, nedenini ancak bu olayı gerçekleştirenlere ulaşınca öğrenmiş olacağız. Olayla ilgili bütün ayrıntıları elde etmeden bir şey söylemek çok yanlış olabilir."

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: 'TAKİPÇİSİYİZ'

Saldırıyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Provokatif saldırıyı kınıyoruz, olayın en kısa sürede aydınlatılıp faillerin yargı karşısına çıkarılmasının takipçisiyiz" diye konuştu.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK: AÇIK BİR PROVOKASYON

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine ateş açılmasına ilişkin, "Bir can kaybı veya yaralanma yok. Bu, açık bir provokasyondur." dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN: KAOS YARATMA GİRİŞİMİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine ateş açılmasına ilişkin, "Bir kaos yaratma girişimidir. Türkiye, güvenli bir ülkedir ve bütün yabancı misyonlar güvence altındadır." ifadesini kullandı

BAHÇELİ: TÜRKİYE GÜÇLÜ DURUŞUNU SÜRDÜRECEK

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlü duruşunu sürdürmektedir. Amerika burada Türkiye'nin dediğini yapmak durumunda kalacaktır" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Olay, saat 05.00 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, Atatürk Bulvarı üzerinde seyir halinde olan henüz plakası belirlenemeyen beyaz bir otomobilden ABD Büyükelçilik binasına doğru ateş açıldı. 6 numaralı kapı önünde gerçekleşen saldırıda, 4-5 el silah sesi duyuldu. Güvenlik görevlilerinin bulunduğu kulübeye gerçekleştirilen saldırıda, kurşunlardan biri cama isabet etti. Olayda can kaybı veya yaralanma olmadı.

ANKARA VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine silahlı saldırı ile ilgili Valilikten yapılan açıklamada, "Beyaz renkli bir araç içinden, kimliği henüz tespit edilemeyen şahıs veya şahıslar tarafından nizamiyesine doğru 6 el ateş edilmiştir" denildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR