Bakan Zeybekci'den OHAL açıklaması
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda, Serbest Bölgeler Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın görüşmeleri sırasında muhalefetin eleştirilerine yanıt verdi.
GÜNDEM , 24 Kasım 2016 Perşembe, 06:53
Bakan Zeybekci'den OHAL açıklaması
Bakan Zeybekci, 28 AB üyesi ülkenin kamu borçlarına bakıldığında, Türk ekonomisinin 25 ülkeden daha iyi durumda olduğunu, bankaların sermaye yeterlilik oranları açısından da Türkiye’nin, AB’nin 24-25 ülkesinden daha iyi konumda bulunduğunu vurguladı.

Bakanlık dönemi boyunca döviz kuruyla ilgili hiç rakam telaffuz etmediğini anlatan Zeybekci, “Piyasa kendi kuralları içinde bunu dengeleyecektir” değerlendirmesinde bulundu. 15 Temmuz’daki darbe girişimine de değinen Zeybekci, “Bu ülkenin ekonomisi, dünyanın hiçbir ekonomisinin tabi tutulmadığı bir stres testinden geçti ve inanılmaz bir başarıyla geçti” dedi.

Enflasyonun ana sebebinin arz düşüklüğü olduğunu belirten Zeybekci, “Popülist bir yaklaşımla ‘enflasyonla parasal disiplinle mücadele edelim ve faizleri yükseltelim, talebi daraltalım’ derseniz bu örümcek ağı gibi ekonomiyi içeriye doğru daraltmak demektir” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasında Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasına da değinen Zeybekci, “Ben de istemem olağanüstü hal. Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı olarak söylüyorum, olağanüstü hali ben istemiyorum kardeşim. Türkiye’de her şeyin normal olmasını ben de istiyorum. Eğer Türkiye evet her şeyi halletti, terörle mücadelesini, bu ihanetle mücadeleyi bitirdi, ben sürmesini istemiyorum. Açıkça söylüyorum. İkinci uzatmadan sonra uzatılmasını istemiyorum” ifadesini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR