Barzani'den FETÖ okullarıyla ilgili flaş karar!
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, FETÖ'ye ait okulların faaliyetleri konusunda Türkiye ile anlaşmaya vardıklarını duyurdu.
DÜNYA , 24 Ağustos 2016 Çarşamba, 14:56
Barzani'den FETÖ okullarıyla ilgili flaş karar!
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ait okulların faaliyetleri konusunda Türkiye ile anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Barzani, Ankara ziyaretinin 2'nci gününde IKBY'deki medya organlarıyla basın toplantısı düzenleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

"ANLAŞMAYA VARDIK"

Erdoğan ve Yıldırım ile yaptığı ayrı görüşmelerde IKBY'de FETÖ'ye ait okulların durumunun ele alındığını belirten Barzani, "Toplantı'da Gülen'e ait Kürdistan'daki okulların durumunu konuştuk. Orada eğitim alan öğrencilerin zarar görmeden sorunun çözülmesi konusunda anlaşmaya vardık." dedi.

"ÇOK HASSAS BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ"

Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile yaptığı görüşmenin çok önemli olduğuna vurgu yapan Barzani, bu konuda şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım ile çok önemli görüşmelerim oldu. Hepimiz çok hassas bir süreçten geçiyoruz ve önemli konuların ele alınması için iyi bir fırsattı. Aynı zamanda hükümet yetkililerini bir ay önce meydana gelen başarısız darbe girişimini sorunsuz bir şekilde atlatmalarından dolayı tekrar tebrik edip, hayatını kaybedenler için başsağlığı diledim."

"IŞİD KONUSUNDA DA ANLAŞMAYA VARDIK"

Toplantının en önemli maddeleri arasında terör örgütü IŞİD ile mücadelenin yer aldığını aktaran Barzani, "Terör örgütü IŞİD ile nasıl ortak mücadele edileceğine ilişkin anlaşmaya vardık. Çünkü bölgede büyük değişimler kapıda. Bu yüzden dayanışmanın ve yakınlaşmanın daha fazla olması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

"BARIŞ SÜRECİ İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIZ"

Türkiye'deki barış sürecinin de masaya yatırıldığını dile getiren Barzani, "Türkiye'de barış süreci çok önemlidir ancak bunun için daha fazla çalışma ve zamana ihtiyaç var. Umutsuz değiliz ve girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz. Maalesef geçen süre zarfında kötü şeyler meydana geldi. Barış sürecinin bir gün tekrar başlamasını temenni ediyorum." dedi.

DÜN ANKARA'YA GELMİŞTİ

Barzani görüşmenin diğer bir bölümünde ikili ticari, siyasi ve güvenlik ilişkilerinin geliştirilip güçlenmesinin yanı sıra Erbil-Bağdat arasındaki ilişkilerin de konuşulduğunu kaydetti.IKBY Başkanı Barzani, Türkiye'nin resmi daveti üzerine dün Ankara'ya gelmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR