Başbakan'a o ülkede protesto hazırlığı
Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından düzenlenecek olan 10. Yıl kutlama Şöleni'ne davet edilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkeye gelişi tartışmalara neden oldu. Dernek yetkilileri şölen yapmak için yer bulmakta zorlandıklarını ve müracaat ettikleri tüm kapıların yüzlerine kapandığını iddia etti. Avusturya'nın en çok satan gazetelerinden birinde 30 bin kişilik bir alan için teklif edilen 300 bin Euro'luk teklfiin reddedildiği yer aldı.
DÜNYA , 14 Haziran 2014 Cumartesi, 14:54
Başbakan'a o ülkede protesto hazırlığı

Şölen için Avusturya'da resmi tatil olan 19 Haziran 2014 tarihi belirlendi. Başbakan Erdoğan'ın şölene konuşmacı olarak katılacağının açıklanmasının ardından tartışmalar da başladı.

Avusturya İçişleri Bakanı Sebastian Kurz'un "Erdoğan'ı açıkça uyarıyorum: Avusturya toplumunu bölemez. Entegrasyon hassas bir mesele. Yanlış bir konuşma bizi geriye götürür ve iklimi zehirler. Erdoğan'ın buradaki Türklere 'Almanca öğrenin ve Avusturya'ya sadık kalın' gibi doğru şeyler söyleme sorumluluğu var. Ama Almanya'daki gibi bir konuşma olursa bu, buradaki Türklerin zararına olur" şeklindeki açıklamarının yanısıra, Yeşiller Federal Milletvekili Alev Korun, Peter Pilz, Sosyal Demokrat Partisi'nden (SPÖ) Omar Al- Rawi başta olmak üzere birçok siyasi Erdoğan'ın UETD şölenini bahane ederek Cumhurbaşkanlığı seçimi için Avusturya'da oy isteyeceğini ve buna karşı oldukları yönünde açıklamalarda bulundular.

YER BULAMADILAR

UETD yetkilileri bir basın toplantısı düzenleyerek Başbakan'ı ağırlayacak yer bulmakta zorlandıklarını ve toplantının düzenleneceği yerlerden "olumsuz" cevaplar aldıklarını söylediler.

UETD tarafındasn yapılan açıklamada ilk olarak 52 bin kişilik Prater semtindeki futbol stadyumunu istediklerini ama olumsuz cevap aldıklarını belirterek, “Daha sonra 40 bin kişilik şehrin en büyük spor salonunu kiraladık. Ancak salon yetkilileri bize e mail göndererek tadilatı bahane ettiler ve sözleşmeyi iptal ettiler. 30 bin kişi kapasiteli Krieau açık alanındaki girişimimiz de siyasi bir partinin istememesi üzerine red edildi. Ülkenin her yerinde hatta Salzburg şehrinde bile yer başvurularımız oldu. İstediğimiz yerleri çeşitli bahanelerle bize vermediler" denildi.

300 BİN EURO TEKLİF ETTİLER İDDİASI

Avusturya'nın 1 milyon triajlı günlük gazetelerinden Krone Zeitung'da yer alan bir haberde ise "Erdoğan Viyana'da İstenmiyor" başlığıyla verdiği haberde Erdoğan'ın Avusturya'da konuşacak yer bulamadığını hatta 30 bin kişilik Krieau alanı için teklif edilen 300 Bin Euro'luk teklifin de reddedildiğini yazdı.

ŞÖLEN BUZ PATENİ PİSTİNDE GERÇEKLEŞECEK

UETD'nin kuruluşunun 10.yılı şenlikleri için yer bulmayan yetkililere Viyana Belediyesi tarafından 7 bin kişilik bir puz pateni pisti gösterildi. Yapılan açıklamada Başbakan'ın konuşacağı puzpateni pistinin dışına dev ekranlar kurulacağı belirtilerek Avusturya dışından vatandaşların gelmemeleri istendi.

PROTESTO GÖSTERİLERİ DÜZENLENECEK

Öte yandan Başbakanın konuşma yapacağı gün Avusturya'da faaliyet gösteren bazı Türk sivil toplum kuruluşları protesto gösterilerine hazırlandıkları belirtildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR