Başbakan Yıldırım: "Ekonomik istikrar sağlandı"
Başbakan Binali Yıldırım, "Sınırlarımızın hemen yanında yaşanan problemleri düşünün. Türkiye'de son 15 yılda uyguladığımız mali disiplin sayesinde ekonomik istikrar sağlanmıştır." dedi
GÜNDEM , 01 Kasım 2017 Çarşamba, 12:22
Başbakan Yıldırım: "Ekonomik istikrar sağlandı"

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'da İslam Ülkeleri İhracat Toplantısı'nda konuştu.

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle:

İslam dünyası ile Afrika ile yürüttüğümüz işbirliği neticesinde bugün ülkemiz ekonomik yönden 3 kat büyüme başarısı göstermiştir. 15 yılda 3 kat büyümeden bahsediyoruz. Ticaret rakamlarına bakınca da görüyoruz. 2002'de 36 milyar dolar ihracat yapabilirken bu süre içinde 155 milyar doların üzerine çıkmıştır.

İhracata destek olma bakımından Güney Kore ile Türkiye aynı düzeyde destek vermektedir. Her 100 liralık ticaretin yüzde 26'sı Eximbank tarafından desteklenmiştir. Daha bu ayın başında Eximbank vasıtasıyla döviz kredilerindeki faiz oranı da düşürülmüş, reel sektöre daha elverişli finansman imkanları için adım atılmıştır.

ÇİN VE HİNDİSTAN'DAN SONRA EN YÜKSEK ORANDA BÜYÜME SAĞLADIK

2016 3. çereğinde ülkemiz yüzde 4 civarında küçülmüştür. Hızlı karar ve tedbirler sayesinde bu olumsuzluk giderilmiş, 2017'nin ilk yarısında yüzde 5'in üzerinde bir büyüme sağlanmıştır. Çin ve Hindistan'dan sonra en yüksek oranda büyüme sağlayan ülke konumuna gelmiştir. 4 ay bir zaman diliminde bu noktaya nasıl gelindi, burası önemlidir. Buraya gelmemizin arkasındaki en önemli sebeplerden bir tanesi zamanın ruhunu iyi okumaktan geçiyor.

PİYASALARDAKİ NAKİT SIKINTISI GİDERİLDİ

Bazen 1 gün, 1 saat geç kaldığınız karar telafisi imkansız bir tarife dönüşebilir. Özellikle kredi garanti fonunun devriye alınması suretiyle, reel sektörümüz, iş alemimiz, kredilendirilmesi konusunda çok büyük rahatlık sağlanmış 220 milyar lira kaynak işletmemize aktarılmıştır. Piyasalardaki nakit sıkıntısı giderilmiştir.

Bu kredi garanti fonu mekanizması başlangıçta o mevzi nakit sıkışıklığını giderilmesi için 2017'nin başında ortaya konulan tedbir olarak ön görülmüştü. Aldığımız yeni karara göre rotatip hale getiriyoruz. Kredi garanti fonu dönen kredilerde piyasalarda işletmelerimize kaynak temin etmeye devam edecek.

Bizim işletmelerimiz üreticilerimiz sorumluluklarının farkında, kaynak akışı devam ettikçe daha fazla üretmeye ellerinden geleni yapıyorlar. Yeni destek paketleri ile ihracatçılarımıza 2017 yılında yaklaşık 3 milyar nakit destek vermiş bulunuyoruz. Bu yılın Eylül ayında ilginç olan bir başkla göstergede Avrupa Birliği ile ilişkiklerimizdeki gerilemeye rağmen yüzde 8 oranında artmıştır. Yaklaşık olarak 6 milyar dolara ulaşmış durumdadır.

TİCARET MERKEZLERİ KURUYORUZ

Birçok noktalarda ticaret merkezleri kuruyoruz. İhracatçıların işlerini görüp, kolaylaştırıyor. Sayıları artırılacak ve böylece küresel ticaretin çok daha artması ve İslam Ülkeleri'nin payının artırılması.... Nüfusu 2 milyara yaklaşıyor. Ancak, oluşturdukları ticaret hacmi, maalesef potansiyelin çok daha gerisinde.

Refah nasıl gelecek? Daha çok üretim, daha çok istihdam sağlanacak.

NEW YORK ANKARA'DAN GÜVENLİ DEĞİL

Bir dayanışma içerisinde olmazsak, terörün getirdiği zararlardan emin olamayız. Kimse New York'un Ankara'dan daha güvenli olduğunu söyleyemez.

HER ŞEY EKONOMİ

Değerli katılımcılar, doğrudan yatırımcının ekonomiye birkaç aylık persfektifle bakmadığını, bakılmaması gerektiğini, 15 yıllık öngörü ile yapılması gerektiğini hepiniz biliyorsunuz. Bu firmalar için de böyle, ülkeler için de böyle. Hesabını bilmeyen kasap, elinde kalır masat. Bu laflar boşa söylenmemiş. Bu lafı dünya ekonomisi için de söyleyebilirsiniz veya kasap Hasan Amca için de aynı şeyler geçerli. Her şey ekonomi, her şey hesap kitap.

EKONOMİK İSTİKRAR SAĞLANDI

Sınırlarımızın hemen yanında yaşanan problemleri düşünün. Türkiye'de son 15 yılda uyguladığımız mali disiplin sayesinde ekonomik istikrar sağlanmıştır.

EN ÇOK YATIRIMDA TERCİH EDİLEN ÜLKESİ HALİNE GELDİK

Küresel anlamda ses duyurabilmek için, ekonomi ile siyaseti ile ben de varım diyebilmesi için daha fazla işbirliğine ihtiyaç var. Kavgaları anlaşmazlıkları değil, ortaklıkları birliktelikleri ön plana çıkarmak gerekiyor. Bölgemizin en çok yatırımda tercih edilen ülkesi haline geldik. Bakın 1984-2002 yılları arasında dünyada kriz yok ama Türkiye sadece 15 milyar dolar doğrudan yatırım çekebilmiş. 2003 yılından bugüne kadar ise 186 milyar dolar uzun vadeli doğrudan yatırım getirebilmiş bir ülkedir.

İSTİHDAM OLUŞTURULUYOR

​Yurtdışında faaliyet gösrteren Türk firmalarının yatırımları da 31 milyar dolara ulaşmıştır. Bu yatırımlarla doğrudan istihdam edilen personel sayısı 181 bine ulaşmış ve ciro büyüklüğü de 40 milyar dolar olmuş. Türk yatırımcıları da bölgeye ve küresel anlamda yatırım yapıp, istihdam oluşturuyor.

Ismarlama usulu teşvik sistemini hayata geçirdik. Stratejik özelliğe sahip, orta teknoloji geliştiren yatırımlara ucu açık teşvikler veriyoruz. Karşılıklı konuşup, kararlaştırıyoruz. Her türlü projelere değil, anlamlı projelere, farklılık sağlayan projelere veriyoruz. Bu sayede küresel yatırımların odak noktası haline gelmesini sağlıyoruz.

Yurtdışında Türk yatırımcıların üstlendiği projelerin yüzde 85'i 2002 yılından sonra gerçekleştirmiştir. 2002 yılında 22 milyar dolar ve 2016'da 72 milyar dolara yükselmiştir. 2003-2015 yılları arasında 277 milyar dolara yükseldi. Dolayısıyla yurtdışı müteahhitlik ve yatırım hizmetlerinde Türkiye ilk 3 ülke arasındaki yerini almıştır.

ÇOK BÜYÜK PROJELERE İMZA ATMA İMKANLARI VAR

57 ülke bir araya gelse bu güçlerini birleştirse ve burada dünyanın birçok ülkesine çok büyük projelere imza atma imkanları var.

Sözlerimi tamamlarken bir şey söylemek istiyorum, 2008 yılından itibaren bir kriz başladı. Dünya ticareti azaldı. Şimdi toparlanma süreci var. Bu seneki tahminler yüzde 3,5-3.6 civarında bir büyüme bekleniyor. Son 10 yılda küresel krize rağmen mega projelere baktığımız zaman 10 tane proje var. Bu 10 projeden 6'sını Türkiye yaptı.

ŞİMDİ DE ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ

Yavuz Sultan Selim projesi ve otoyol projesi Osman Gazi Köprüsü ve İzmir Otoyolu, Marmaray, havalimanı ve şimdi de Çanakkale Köprüsü....

Hemen hemen tamamı da kamu-özel ortaklığı ile yapılıyor. İstikrar gördükleri ve gelecek gördükleri için. Toplam tutarı 65 milyar dolarlık yatırımı Türkiye'de yapıyor. Dünyanın geleceğini okuyoruz. Artık zenginlik merkezleri batıdan doğuya doğru hicret ediyor. Havacılığın merkezi Türkiye! Dolayısıyla kuzeyden güneye, doğudan batıya her türlü hareket ve buluşma noktası Türkiye olacak, İstanbul olacak. Önümüzdeki yıl, havalimanının birinci bölümünü açıp, 200 milyon yolcu kapasitesi ile inşallah küresel bölgesel anlaşmaya katkı sağlayacak.

.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR