Başbakan Yıldırım: IKBY referandumu gayrimeşrudur yok hükmündedir
Başbakan Binali Yıldırım " Yarın yapılacak referandum Referandum gayrimeşrudur yok hükmündedir. referandum sonrası yaşanacaklardan Erbil yönetimi sorumlu olacaktır" dedi.
GÜNDEM , 24 Eylül 2017 Pazar, 14:47
Başbakan Yıldırım: IKBY referandumu gayrimeşrudur yok hükmündedir

Başbakan Binali Yıldırım, Ak Parti Mamak 6. Olağan İlçe Kongresi'nde konuşuyor. "Mamak şehitlerimizin, bütün şehitlerimizin ruhu şad olsun" diyen Yıldırım'ın konuşmasının satır başları şöyle: Ülkemizin bağımsızlığı için, istikbali için siz o gece liderimiz, milletin adamı, Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile meydanlara indiniz. AK Parti kongreleri bir bayramdır. Bir demokrasi şölenidir. Kongreler tazelenmedir, değişimdir, heyecandır. AK Parti kadroları gençleşiyor. Gençleşirken tecrübe ile birleşiyor.

KUZEY IRAK REFERANDUMU

Dün TBMM'de önemli bir karar aldık. IKBY'nin kör inadı sonrası MGK ve Bakanlar Kurulutoplantısını yaptık. Aldığımız kararları milletimizle paylaştık. Dün gece Meclisimizde MHP, CHP'nin gruplarının desteği ile de tezkereyi, yurt dışına asker gönderme, asker kabul etme tezkeresini de kabul ettik. Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda Meclisimiz hükümetimize 1 yıl daha yetki verdi.

2023'e giderken bölge, Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafya çok önemli bir süreçten geçiyor. Terör, dış güçlerin nüfuz hamleleri ile bölgemiz karşı karşıya. Terör örgütleri, kan, şiddet, insanlık dışı eylemlerden oluşan bu çatlakları dolduruyor. Müttefik bazı ülkelerin geçici siyasal çözümleri adına iş tuttukları, destekledikleri terör örgütleri Türkiye'nin milli güvenliği için bir tehdit oluşturuyor. Bugün için değil, gelecekte de yeni çatışma alanlarının oluşmasını hazırlayacak tehlikeli girişimler içindeler.

Türkiye'nin güney hudutlarında herhangi bir statü değişikliği, herhangi bir şekilde yeni oluşumlar asla ve asla Türkiye tarafından hoş görülemez. Kuzey Irak'ta yarın gerçekleştirilecek referandum gayri meşrudur, yok hükmündedir ve bu referandum sonrası yaşanacak muhtemel gelişmelerden bu referanduma karar veren, tek başına, halkı ile danışmadan, dünyada bütün milletlerin karşı çıktığı, bu referandumda inat eden Kuzey Irak Bölgesel yönetimi birinci derecede sorumlu olacaktır. Bu coğrafyada, Türkler, Kürtler, Araplar, Asuriler, Yezidiler, 42 millet bir yaşadık.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR