Başkanlar il için toplandı!
İnegöl'de siyasi parti başkanları "il" için toplandı.
BURSA , 29 Mayıs 2012 Salı, 15:24
Başkanlar il için toplandı!

CHP İlçe Başkanı Turhan Neşe'in talebi üzerine bir araya gelen siyasi parti başkanları ve belde belediye başkanları, il olma konusunu masaya yatırdı. Siyasi parti başkanları, İnegöl'ün il olması ile alakalı önemli kararlar aldı. Toplantıya CHP İlçe Başkanı Turhan Neşe, MHP İlçe başkanı Fahri İnkaya, DP İlçe Başkanı Selim Sani, HAS Parti İlçe Başkanı Sedat Öpçiner, MP İlçe Başkanı Mahmut Çil, İşçi partisi İlçe Başkanı Nurettin Mistan, Yenice Belediye Başkanı Hasan Aksu, Cerrah Belediye Başkanı İsmail Karaman ve Kurşunlu Belediye Başkanı Erkan Dönmez katıldı.
DP İlçe Başkanı Selim Sani, il olma konusunda alınan karardan geri dönülmemesi gerektiğini belirterek, "İl olmak için hep beraber yürümemiz gerekiyor. Eğer İnegöl büyükşehire bağlanırsa, bağlanmaya vesile olanlar zor anlar yaşamaya başlar. Herhangi bir hizmet gelmezse buna vesile olanlar suçlanır. Geleceğimize il olan bir İnegöl bırakalım" dedi.

MP İlçe Başkanı Mahmut Çil ise, halkın da bu işin içinde olması ile beraber il olma noktasında çalışmaların yapılabileceğinin altını çizerek, "Bu konuda halkımızla beraber tüm kuruluşlar bu çalışmaya destek vermelidir. İl olma konusunda bugüne kadar yapılanlar laf olsun diye yapıldı. Samimiyetle bu işin üzerinde durup tarihi bir çalışma yapabiliriz. Bunu da gerçekleştirebileceğimize inanıyorum" diye konuştu.
HAS Parti İlçe Başkanı Sedat Öpçiner ise, İnegöl'ün il olmasını istemeyen bir grubun olduğunu söyleyerek, "İl olma konusunda aynı fikirde olan kişiler olarak beraber bir şeyler yapacağımıza inanıyorum. Halkımız bu konuda şuurlu değil. Güzel bir çalışma yaparak halkımızı da bilgilendirebiliriz. Yola çıktık, sonuna kadar gidelim. İl olamasak da en azından bağlanmamızın önüne geçelim" dedi.
İşçe Parti İlçe Başkanı Nurettin Mistan de, İnegöl'ün meselelerinin İnegöl'de çözüleceğini, gerekli çabanın gösterilmesi gerektiğini söyledi.

MHP İlçe Başkanı Fahri İnkaya ise, "Diş hastanesi temel atma töreninde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakanın il konusundaki tavrından bahsetti. Belediye Başkanı Alinur Aktaş olma konusunda taraf olmayacağını beyan etti. Milletvekili Hüseyin Şahin de bu konuda topu Bülent Arınç'a attı. Belediye başkanı ve milletvekili yani iki seçilmiş kişi kendilerini bu konuda saf dışı bıraktı. Bu konuda İnegöl halkını gereken değerlendirmeyi yapacaktır. Biz elimizden geleni yapalım. Gereken neyse hep beraber yapalım. Ayrıca partimizin Bursa Milletvekilleri Necati Özensoy ve İsmet Büyükataman da meclise İnegöl'ün il olması ile alakalı önerge verdiler" şeklinde konuştu.

CHP İlçe Başkanı Turhan Neşe de, "İçişleri Bakanlığı'nın belde belediyelere göndermiş olduğu bir genelge var. Belde belediyelerimizle alakalı işlemler donmuştur. Belde belediyeler yapacakları işler için valilikten izin alacaklar. Demokrasinin gereği özgür seçimle iş başına getirdiğimiz belediye başkanlarımızın elinden hükümet bu yetkiyi alıyor. Kanunların by-pass edildiği bir süreci yaşıyoruz. Bizim bunu siyasi önderler olarak halkımıza olan sorumluluğumuzdan dolayı kabul etmemiz mümkün değildir. İnegöl'ün il olma isteğini tüm halkımıza çağrı da bulunarak dillendiriyor, onların desteğini istiyoruz" dedi.

Son olarak yapılan toplantı da alınan kararlar hakkında bir değerlendirme yapan CHP İlçe Başkanı Turhan Neşe şunları söyledi:

"İnegöl il olmayı hak ediyor. İnegöl bugün 45 ilden büyük bir ilçe. İl olmaya en çok yakışan bir ilçe. Başbakanlıktan bir randevu alacağız. Mesleki oda başkanlarımız, kültür derneklerimizin başkanlarını da katarak başbakanlık ziyareti yapacağız. 'İnegöl il olmak istiyor' başlıklı basın aracılığıyla vatandaşımıza ulaşacağız. Hızlı hareket edip, gerekiyorsa genel merkezlerimizle de görüşüp, Bursa milletvekillerimizi de buraya davet ederek İnegöl halkının katılımı ile coşkulu şekilde 'İnegöl il olmak istiyor' mitingi düzenleyerek, bu çalışmalarımızı sonuçlandıracağız. İnşallah il olmanın kapısını bu toplantı ile açıyoruz".

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR