Bedelli askerliği bankalar da dört gözle bekliyor!
Askerligini henüz yapmamıs 1 milyon kisinin yanı sıra bankaların da gözü kulagı bedellide. Düzenleme, kulislerde konusulduğu gibi 20 bin lira üzerinden çıkarılırsa, kisinin bu rakamın tamamını kredi çekebilmesi için ayda net minimum 1.600 lira kazanıyor olması gerekecek.
GÜNDEM , 18 Kasım 2014 Salı, 11:53
Bedelli askerliği  bankalar da dört gözle bekliyor!
Türkiye'nin gündemi bedelli askerlik. Özellikle gençleri gözü kulağı hükümet cephesinden gelecek haberlerde. Başbakan Ahmet Davutoğlu da konuyla ilgili çalışmalar yaptıklarını belirtirken, kulislerde bedelli askerlikte yaş limitinin 25'e kadar indirileceği konuşuluyor. Aslında insanların beklentisi de bu yönde. Akşam gazetesinde yer alan bu yıl araştırma şirketlerinin yaptığı anketlere görebedelli askerlik bekleyen vatandaşların yüzde 64’ü, bu hizmetin 25 yaşından itibaren başlatılması gerektiğini düşünüyor. Bedel olarak ise geçtiğimiz sefer açıklanan 30 bin liralık rakamın 17 ila 20 bin lira arasına çekileceği belirtiliyor.

TOPLAM SAYI 1 MILYONU BULABILIR

Bedelli Askerlik Derneği'nin hesabına göre yaş 30 olursa 400 bin, 29 olursa 450 bin, 28 olursa 534 bin, 27 olursa 600 bin, 26 olursa 750 bin, 25 olursa ise 1 milyon kişi uygulamadan yararlanabilecek.

BANKALAR IÇIN GELIR KAPISI

Bedelli askerlik, henüz bu görevi yapmamış gençler arasında favori konu fakat düzenlemeyi bekleyen sadece onlar değil. Aynı şekilde bankalar da bu konuda 'esas duruş'a geçmiş hükümetten gelecek haberleri bekliyor. Nitekim kar marjlarının eski yıllara göre daraldığı,faizlerin yükseldiği bir dönemde, 1 milyon kişiyi kapsayacak bir uygulama onlar için de önemli bir gelir kapısı anlamına geliyor.

HAZIRLIKLARA SIMDIDEN BASLADILAR 

Yaşın 25, bedelin ise 20 bin lira olduğunu düşünelim. Söz konusu 1 milyon kişinin büyük çoğunluğu 'askerliklerini banka şubelerinde yapacak'. Bankalar söz konusu düzenlemenin somutlaşmasının ardından bedelli askerlik paketlerini kamuyouna duyuracak. Bu konudabankaların şimdiden hazırlık yaptıkları biliniyor.

60 AYDA 9.300 LİRA FAİZ ÖDEYECEK...

Bedelli askerlik kredilerinin 12 ila 60 ay arasında olması planlanıyor. Faizler ise ihtiyaçkredisi faizlerinden çok da farklı olmayacak. Bugünlerde bankaların ihtiyaç kredisi faizleri yüzde 1.35 civarında. Buradan yapılan bir hesaplamaya göre bankadan 20 bin lira krediçeken bir bedelli müsterisi bankaya 60 ay sonunda yaklasık 29.300 lira ödeyecek. Bu da aylık 489 liraya karsılık geliyor. Bankalara göre bir kisinin bu büyüklükte ve bu vadede bir kredi çekebilmesi için kazancının, aylık taksit tutarının üç katının üzerinde olması gerekiyor. Yani kredi çekecek kisilerin aylık kazancının 1.500 lira olması sart.

YA 36 AYLA SINIRLI OLURSA...

EGER bankalar vadelerde 36 ayı geçmezse hesap daha da farklı bir hal alıyor. Bu durumda kisi aldıgı 20 bin liralık kredi karsılıgında bankaya 36 ay sonunda 26.500 lira ödeyecek. Bu da aylık 738 liraya karsılık geliyor. Aynı hesapla, 36 ay vadeli kredi çekecek bir kisinin aylık kazancının ise 2.250 lira civarında olması sart.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR