Berat Albayrak'tan ekonomi mesajı
İstanbul'da işadamları ile buluşan Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, "Kamu harcamalarıyla ilgili tasarruf tedbirleri alınıyor" açıklaması yaptı.
EKONOMİ , 24 Temmuz 2018 Salı, 16:11
Berat Albayrak'tan ekonomi mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Dolmabahçe'de işadamları ile bir araya geldi.

Albayrak resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada "Politikalarımız kapsamında; orta vadeli programın hazırlanması için ekonomi alanındaki tüm paydaşlarımızla istişare toplantılarımızı devam ettiriyoruz.

Bugün iş insanlarımız ve iş dünyamızdaki sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcilerinin değerlendirmelerini dinledik" ifadelerini kullandı.

"KAMU HARCAMASINDA TASARRUF TEDBİRLERİ ALINIYOR"

Görüşmeyle ilgili yapılan yazılı açıklamada Albayrak, şu mesajları verdi:

"Yaptığımız toplantıda enflasyonla mücadele, sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme sağlanması, bütçe disiplini, Türkiye'nin yeni döneme ilişkin potansiyelinin belirlenmesi gibi tüm konu başlıklarında katılımcıların görüşleri dinlenmiştir. Bu kapsamda bir kez daha tüm paydaşların katkıları ile ayakları yere basan, bu hedeflere odaklanmış bir orta vadeli program oluşturma çalışmaları devam etmektedir.

Mali alanda atılacak adımlarla enflasyon ile mücadele sürecine azami katkı verilecektir.

Açıklanacak yeni plan (OVP) ile enflasyonda düşüşe odaklı bir çerçeve ortaya koyulacaktır.

Yeni planın ve atılacak adımların enflasyon ile mücadele için vereceği katkı kısa sürede görünür olacak ve tedbirler kararlılıkla alınacaktır.

Enflasyonla mücadele, büyüme hedefleri kapsamında atılacak adımlar ile eşgüdüm içerisinde, bütüncül bir yaklaşımla ve birbirini tamamlayıcı politikalar ile yürütülecektir.

2018 Mali yılı için kamu harcamaları ile ilgili tasarruf tedbirleri alınmaya başlanmıştır.

Kamu nakit varlıklarının tek elden yönetilmesi ve verimliliğini sağlayacak olan tek hazine hesap uygulamasının yaygınlaştırılması ile alakalı yasal düzenlemeler hayata geçirilecektir."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR