Beştepe ve Beyaz Saray'dan Erdoğan-Trump görüşmesinden açıklama
Cumhurbaşkanlığı ve Beyaz Saray'dan, Erdoğan-Trump görüşmesiyle ilgili peş peşe açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanlığı'nın açıklamasında 'Suriye krizi ve bölgesel konular hakkında görüş teatisinde bulunuldu.' ifadesi yer alırken, Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise "Bölgesel işbirliği konuşuldu. Fikir birliği vurgulandı. YPG konusunda karar alınacak " ifadelerini kullandı. 'İki lider ABD'den askeri teçhizat alımını da tartıştılar.' ifadesinin yer aldığı Beyaz Saray'ın açıklamasında "Rakka'daki savaşın tamamlanmasının ardından DEAŞ'ın geri dönemeyeceği bir istikrar aşamasına doğru ilerlerken Başkan Trump daha önceki politikamızla tutarlı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Suriye'de sahadaki ortaklarımıza verilen askeri destek konusunda olması beklenen düzenlemelerle ilgili bilgi verdi." ifadesi dikkat çekti.
GÜNDEM , 25 Kasım 2017 Cumartesi, 07:10
Beştepe ve Beyaz Saray'dan Erdoğan-Trump görüşmesinden açıklama

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump tüm terör örgütleriyle ortak mücadelede mutabık kaldı.

Erdoğan ile Trump görüşmesine ilişkin Beştepe'den yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Sayın Donald Trump arasında bu akşam(dün) bir telefon görüşmesi gerçekleşmiştir.

Türkiye ve ABD arasındaki ikili konuları ele alan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump, Suriye krizi ve bölgesel konular hakkında görüş teatisinde bulunmuşlardır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Soçi zirvesi hakkında ABD Başkanı Trump ile bilgi paylaştığı görüşmede, terörle mücadele üzerinde de durulmuştur.

Türkiye ve ABD ilişkilerinin güçlendirilmesinin önemine de değinen iki lider, DEAŞ, PKK, FETÖ ve benzeri örgütler dâhil, tüm terör örgütlerine karşı birlikte mücadele etme konusunda mutabık kalmışlardır."

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında Cuma günü gerçekleşen telefon görüşmesine ilişkin Beyaz Saray'ın resmi açıklaması Beştepe'nin açıklamasından yaklaşık 1.5 saat sonra geldi.

Washington'ın açıklamasında Ankara'nın açıklamasına kıyasla daha fazla detaya yer verildi.

Ankara'nın açıklamasında Soçi zirvesine atıf, ABD tarafının açıklamasında ise BM Güvenlik Konseyi kararıyla Cenevre sürecine atıf vardı. Beyaz Saray'ın açıklamasında terörle mücadelede işbirliği konusuna genel ifadelerle yer verilirken Ankara'nın açıklamasında DEAŞ, PKK, FETÖ'nün isimleri sıralandı. Beyaz Saray açıklamasında Türk tarafının 'Trump artık YPG'ye silah gönderilmeyeceği sözü verdi' şeklinde duyurduğu nokta dolaylı olarak teyit edildi. Başkan Trump'ın Suriye'de sahadaki askeri ortaklara verilen destek konusundaki politikada beklenen düzenlemeler konusunda Erdoğan'a bilgi verdiği belirtildi.

Beyaz Saray'ın açıklamasının tam metni şöyle:

STRATEJİK ORTAKLIK VE TERÖRLE MÜCADELE VURGUSU

- Başkan Donald Trump bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştü.

- Başkan Trump, Türkiye ile ABD arasındaki stratejik ortalığın, özellikle terörizmin her haline karşı mücadele ve bölgesel istikrarın güçlendirilmesi açısından önemini tekrarladı.

ANKARA SOÇİ DEDİ ABD CENEVRE DEDİ

- Suriye konusunda iki lider Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararının uygulanmasının ve bu ülkede devam eden iç savaşın barışçıl çözümü için BM öncülüğünde devam eden Cenevre sürecinin desteklenmesinin önemini görüştüler.

BİRLEŞİK SURİYE VURGUSU

- Başkan Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan insani krizin sonlandırılması, Suriyelilerin evlerine dönmesine izin verilmesinin ve hem kötü niyetli müdahalelerden hem de teröristler için güvenli bölgelerden arındırılmış birleşik bir Suriye'nin istikrarının sağlanması ihtiyacını vurguladılar.

SURİYE'DE SAHADAKİ ORTAKLARA ASKERİ DESTEK POLİTİKASI YENİDEN DÜZENLENİYOR

- Rakka'daki savaşın tamamlanmasının ardından DEAŞ'ın geri dönemeyeceği bir istikrar aşamasına doğru ilerlerken Başkan Trump daha önceki politikamızla tutarlı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Suriye'de sahadaki ortaklarımıza verilen askeri destek konusunda olması beklenen düzenlemelerle ilgili bilgi verdi.

- İki lider ABD'den askeri teçhizat alımını da tartıştılar.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR