Bir anda mosmor oldu
Demirel ile Özal arasında geçen ilginç diyalog yıllar sonra ortaya çıktı.
GÜNDEM , 14 Nisan 2013 Pazar, 12:30
Bir anda mosmor oldu

Türkiye'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile ilgili anılarını 'Özal'ın Mirası' isimli kitapta toplayan Ekrem Pakdemirli, o döneme ilişkin önemli itiraflarda bulunuyor.

"EKONOMİDE İŞLER İYİ GİTMİYOR"

Turgut Özal'ın sağ kolu olarak bilinen eski bakan Prof. Dr. Ekrem Pakdemirli kitabında, Özal ile Demirel arasında geçen ilginç bir diyaloğa yer veriyor. Özal'ın Orta Asya gezisinden döndükten sonra 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i aradığını belirten Pakdemirli ikili arasında geçen diyaloğu şöyle anlattı: "Turgut Özal'ın kardeşi Yusuf Özal ile konuştum, bana Turgut Bey'in geziden dödükten sonra Demirel'i aradığını, ona 'ekonomi ile ilgilenen teknik elemanlarını bana gönder, ekonomide bazı işler iyi gitmiyor, onları gözden geçirelim' dedi."

SEN EKONOMİYİ BIRAK

Özal'ın bu isteğine Demirel'in yanıtı ise bir hayli ilginçti. Demirel, Özal'ın bu önerisine şu sözlerle yanıt veriyor: "Sen ekonomiyi bırak, arkadaşlar seni vatana ihanetten Yüce Divan'a gönderecekler deyince Yusuf Özal ağabeyinin mosmor olduğunu söyledi ve ekledi: Felç olmasından çok korktum. Çünkü ağabeyimi o güne kadar bu şekilde mosmor bir vaziyette görmedim"

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR