Bomba çukurları oyun alanları oldu!
Suriye'de rejim kuşatmasındaki Halep'te yaşam alanlarını kaybeden çocuklar, Rus bombardımanlarının açtığı derin çukurlara biriken sularda oynuyor.
DÜNYA , 31 Ekim 2016 Pazartesi, 12:12
Bomba çukurları oyun alanları oldu!
Halep'in Karm Hamud semtinde 5-7 metre derinliğinde çukur açabilen  tahribat gücü yüksek nüfuz edici bombaların düştüğü noktalarda büyük çukurlar  oluştu ve su boruları patladı.

Su şebekelerinin hasar görmesi nedeniyle susuz kalan semt sakinleri,  patlayan borulardan bu çukurlara akan suları evlerine taşımak zorunda kalıyor.

Kentin rejim ve Rus hava saldırılarının hedefi olmaya devam etmesi  nedeniyle kent sakinleri su şebekelerini tamir de edemiyor.
     
Bombaların düştüğü yerlerde su borularının patlamasıyla dolan çukurlar  çocuklar için yüzme havuzuna dönüştü. Semt sakinlerinden 14 yaşındaki Ahmed, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, Karm Hamud'a 4 nüfuz edici bomba düştüğünü  söyledi.

Ahmed, "Oyun parkımız olmadığı için biz her gün buraya gelerek suyla  oynuyoruz. Dünyayı yıktılar burada. Çok insan öldü. Oyun yeri olmadığı için  burada yüzüyoruz." dedi.

Semt sakinlerinin hasar gören borulardan akan suyu günlük ihtiyaçları  için kullandığını ifade eden Ahmed, bölge sakinlerinin şebeke hattının  onarılmasını istediğini fakat rejimin hava saldırılarından dolayı fırsat  bulamadıklarını dile getirdi.

Halep'deki sivil savunma ekibinden Ebu Leys de Rusya ve rejimin geçen  aylarda Halep'in doğu kesimlerinde bulunan muhaliflerin kontrolündeki semtlere  yönelik hava saldırılarında su şebekelerinin büyük çoğunluğunun hasar gördüğünü belirtti.

Hasar gören su şebekelerinden dolayı birçok bölgede halkın su  sıkıntısı çektiğini kaydeden Leys, "Saldırılarda sadece muhalif bölgelerdeki su  şebeke ve depoları hedef alınmadı. Hastane, okul ve çarşılar da bombalandı.  Muhalif bölgeler saldırılar nedeniyle viraneye dönmüş durumda." dedi.

Rus savaş uçaklarının kullandığı "nüfuz edici" bombalar, "sığınak  avcısı" olarak da biliniyor. Haleplilerin etkisini depreme benzettikleri yüksek  tahribatlı "sığınak avcıları", isabet ettikleri zeminde 5 ila 7 metre  derinliğinde çukurlar açabiliyor.
     

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR