Bu maddeler varsa CHP yok
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, çözüm sürecine destek vermemelerinin dört nedeni olduğunu söyledi.
GÜNDEM , 10 Mayıs 2013 Cuma, 10:21
Bu maddeler varsa CHP yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çözüm süreci konusunda AK Parti'yi eleştirdi ve neden sürece destek vermediklerini anlattı.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

Birinci nedenimiz; Bilmediğimiz bir sürece nasıl dahil olacağız. Bilmediğimiz bir maceraya ortak olmak bizim sorumluluk anlayışımıza uymaz.

İkinci nedenimiz; Başta Başbakan Erdoğan olmak üzere süreç hakkında açıklama yapan bütün AK Partili'ler 'Öcalan'la pazarlık yapmadık, süreç iyi gidiyor' diyor. Süreç bu kadar başarılı gidiyorsa AKP, CHP'yi sürece niye dahil etsin?

Üçüncü neden; 'AK Parti'nin hukuksuzluğa meşruiyet aramak, olası başarısızıkta bir günah keçisi aramaktan başka niyeti yok.

Ve son olarak dördüncü neden; CHP Kürt meselesinin kalıcı çözümü için atılacak sağlıklı adımların hepsinin destekçisidir.Ama, bu çözüm sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi gerekmektedir.'

AKP'nin sicili bozuktur. Süreçle ilgili hiçbir açıklama yapmamış ve TBMM'ye bilgi vermemiştir.

Meclis'in çatısı altındaki partilerle görüşme yerine Öcalan muhatap alınmıştır.

PKK'ya geri dönülmez meşruiyet kazandırırken, Öcalan'ı resmi muhatap alındı.

Çekilme sırasında bilinmeyen pazarlıklar sonucu hukuk ihlal edilmiştir.

Her türlü şiddet eylemini reddetiklerini ilan etmelidir. Öcalan ve Kandil özenle kaçınmıştır.

Başkanlık sistemini pazarlık konusu edilmiştir.

Karşılıklı mektuplarla kamuoyunu şekillendirmektedirler. AKP'nin sessiz kalalarak alanı Öcalan'a bırakması vahimdir.

AKP izlediği yol ve yönteme kendisi de inanmamaktadır. Öcalan'ı halkımızın kabul edemeyeceği vaatlerde bulunmuşlardır.

Yerel ve genel seçimler öncesi taktik izleyerek kendi bakaası için toplumu tehlikeye atmaktadır.

Suriye'nin kuzeyinde kürt grupların güçlenmeye başlamasıyla çözüm süreci bir takım hesapların olduğu izlenimini vermiştir.

Başbakan Erdoğan Suriye'nin kuzeyi deyimini bir yerde ifade etmiş ve açıklamışır. Bazı hesaplar yapıldığını güçlendirmektedir

Sorunun özünde yatan demokrasi ve temel hak ve özgürlükler gözardı edilmiştir.

Gelin yüzde 10 seçim barajını kaldıralım, Bunun adı demokraside oy hırsızlığıdır. Bu 12 Eylül'ün eseridir.Terö de PKK da 12 Eylül'ün eseridir.

Demokrasimizde kimsenin kabul etmediği lider sultamız var. Eğer parlamentoda milletvekilleri benim işim el kaldırıp indirmek diyorsa gelin parlamentolar yasasını değiştirelim.

Düşünceyi ifade ve inanç özgürlüğünü güvence altına alalım. Barışı sağlayalım. Kalıcı barış sağlayalım.

Değerli arkadaşlarım demokrasi ve insan hakları önündeki engelleri kaldıralım niye kaldırmıyoruz. Halkın hakları kısıtlanıyor. Basın özgürlüğü sağlanacak tüm hakları verelim. Tutuklu siyasetçi, tutuklu öğrenci olmaz arkadaşlar. Seçimle gelen vekillere bunu yapamazsınız arkadaşlar. 8 milletvekili tutuklu. Bir demokrasi ayıbıdır bu. Millet niye oy verdi yasama organı görevini yapsın diye.

Özel yetkili mahkemelerin olduğu ülkede kimse adaletten bahsedemez. 2005 yılından bu yana verdikleri kararlar yeniden değerlendirilsin. Yargısız infazlar, faili meçhuller bir utançtır.

Bizim samimiyetimiz şu arkadaşlar size burada okuduğumuz herşeyi TBMM'ye kanun teklifi olarak verdik. Kimse konuşuyorsunuz ama bir şey yapmıyorsunuz diyemez artık. Düşüncelerimizi, önerilerimizi söyledik.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR