Bursa Atatürk Stadyumu Meclis'e taşındı
CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Bursa Atatürk Stadyumu, Atatürk Spor Salonu, Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu ve Atatürk Anadolu Lisesi’nin yıkımına ilişkin plan değişikliği kararını soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.
BURSA , 09 Haziran 2014 Pazartesi, 13:46
Bursa Atatürk Stadyumu Meclis'e taşındı

CHP Bursa Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi İlhan Demiröz, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, 20 Mayıs 2014 tarihindeki toplantısında plan değişikliğinin onaylandığını hatırlatarak, Bursa kamuoyu ve Bursasporlular’ın itirazlarına rağmen yıkım kararının alındığını söyledi. 

İlhan Demiröz, önergesinde, “Bursamızın birçok spor, sanat, eğitim ve kültür tesisine ihtiyaç duyduğu bir dönemde mevcut yapılarımızın kısmi revizyon ve onarımla halkımızın kullanılmasına imkan sağlanması beklenirken, Bursa Büyükşehir Belediyesinin ‘Stadyum Meydan Projesi’ adı altında tarihi niteliği olan bu dört yapıyı yıkma kararı alması büyük tepki çekiyor” dedi.

BURSASPORLULAR’IN İTİRAZININ HİÇBİR ÖNEMİ YOK MU?

Önergesinde, “Bu karar hakkında İçişleri Bakanlığı olarak ne düşünüyorsunuz?” sorusunu yönelten Demiröz, “Atatürk adı ile başlayan bu dört yapının yıkılmasının ‘Atatürk’ karşıtlığı tutum olarak partinizle ilişkilendirilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” diye sordu.

Demiröz, ayrıca İçişleri Bakanı Efkan Ala’dan şu soruları yanıtlamasını istedi:

“Bursa için tarihi, kültürel ve sosyal değeri olan bu yapıların revize edilerek kullanılmasına neden olanak verilmiyor, Bursa’da yaşayan seçmenlerimizin oyları ile oluşan meclis üyelerinden CHP ve MHP’li üyelerin itirazları ile Bursa kamuoyu ve özellikle Bursaspor taraftar dernekleri ve gruplarının alınan karara dair itirazlarının hiçbir önemi yok mu, Bursa kamuoyunun tamamını ilgilendiren böylesi büyük bir tasarruf ve proje uygulaması için neden referandum yapılmıyor ? Bursa Büyükşehir Belediye yönetimleri tarafından Bursa’ya ‘meydan kazandırma’ adı altında AVM inşa edilen çeşitli örnekler mevcut iken, Atatürk adı ile başlayan bu değerli yapıların yine bir meydan kazandırma adı altında rant alanı yaratılması girişimi olmayacak mı ? 23 Mayıs 2014 tarih ve 29008 sayılı Resmi Gazete'de yer alan Bakanlar Kurulu Kararı Bursa Büyükşehir Belediyesinin bu projesine uygulanabilirlik vermek için hükümetiniz tarafından alınmış bir karar mıdır ? Bursa kamuoyunun büyük bir kısmının itiraz ettiği bu projenin iptal edilmesi konusunda bakanlığınızın bir çalışması olacak mı ?” 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR