Bursa'da 434 milyon liralık dev yatırım
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bursa'da DSİ temel atma törenine katıldı. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Yıldırım Bayezid Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen DSİ tarafından inşa edilecek İznik Barajı, Gölecik Barajı, Gemlik Hamidiye Göleti Sulaması, İnegöl Alangünü Barajı Sulaması, Gemlik Küçükkumla Barajı Sulaması, İnegöl Olukman Tekke Göleti ile 1 adet taşkın koruma tesisinin, temel atma törenine KATILDI.
BURSA , 26 Kasım 2017 Pazar, 19:54
Bursa'da 434 milyon liralık dev yatırım

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, DSİ Tesisleri Toplu Temel Atma Merasimi ve orman köylerine kullandırılan gelir getirici tür ve ORKÖY kredi sertifikaları dağıtım merasimi programına katıldı.

Toplamda 434 milyon lirayı bulan 8 tesisin temeli atıldı. Temeli atılan tesislerin hizmete alınmasıyla 73 milyon metreküp su depolanacak. Sistem tamamlandığında 112 bin 930 dekar alan zirai arazi suya kavuşurken, yılda 9 milyon 700 kilowatt saat enerji üretilecek.

Bakan Eroğlu: "Bursa'ya ayrı bir gönül bağım var"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise Bursa'ya ayrı bir gönül bağının olduğunu belirterek, bu güzel kente yeni tesisler kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Hükümetin de Bursa'ya çok önem verdiğini dile getiren Eroğlu, "Uludağ'ın eteklerine kurulan, ulu camisiyle, yeşiliyle gönlümüze taht kuran, devleti aliyyenin göz bebeği, ecdadımızın bize yadigarı güzel Bursa için ne yapsak azdır. Geçen yıllarda verdiğimiz 849 milyon liralık 74 müjdeye ek olarak 23 müjde daha getirdik. Böylece toplam yatırım tutarı 1 milyar 300 milyon lira olan 97 müjde vermiş oluyoruz. Bütün bu yatırımlar hayırlara vesile olsun." ifadelerini kullandı.

Bakan Eroğlu, şöyle konuştu:

"Bunun içinde baraj, gölet, sulama tesisi, taşkın koruma tesisi, fidan üretimi, mesire yeri, bal ormanı, orman köylülerine kredi, gelir getirici tür ağaçlandırma faaliyetleri, Uludağ Milli Parkı'nda eğitim merkezi, yönetim merkezi ile sanat yapıları ve üst yapıların tesis edilmesi gibi yatırımlar yer alıyor. 6 Temmuz 2013 ve 2 Aralık 2016 tarihlerindeki ziyaretlerimizde Bursa'ya toplam 849 milyon liralık 74 müjde vermiştim. Bugünkü 425 milyon lira yatırım bedeline sahip 23 müjde ile son 5 yılda Bursalılara toplam 1 milyar 300 milyon liralık 97 müjde vermiş olduk. Bu müjdelerin çoğunu tamamladık. İnşaatı devam edenleri ise en kısa sürede hizmete alacağız. Biz sözümüzün sonuna kadar arkasındayız."

Ana muhalefete sert tepki

Toplantıda konuşan Çavuşoğlu, "Mesele Türkiye olunca, milletimiz olunca her türlü siyasi muhalefeti, her türlü farklı düşünceyi bir araya bırakarak Türkiye menfaati üzerinde odaklanıp, mutabakat sağlamak gerekirken bunu başaramadığımızı görmek gerçekten bizleri üzüyor. Türkiye ile ilgili hangi kirli söz sarf edilmişse onun peşine takılan bir siyasi anlayış, ana muhalefet var. Türkiye ile ilgili tuzaklanan uluslararası odaklara propagandalık yapan bir siyasi anlayış var. SİHA'larımız teröristlerin tepesine biniyor. Ama öbür taraftan bir ana muhalefet partisi milletvekili bunlara karşı duruyor. Türkiye'de 15 Temmuz gibi bir hain darbe girişimi yaşanıyor, 250 şehidimiz oluyor, öbür taraftan bunlara tiyatro diyenler var. Geldiğimiz noktada Türkiye'nin kaderiyle, iktidarımızın, partimizin kaderi örtüşmüştür. Bunu bugün bizi desteklemeyen, sandıkta oy vermeyen kardeşlerimizde söylemekten itina etmiyor. Çünkü biz vatan sevdası, vatan aşkı ve millet rüyası ile bu yola devam ediyoruz" dedi.

"CHP'nin önceden beri hazmetmediği millete karşı duyduğu alerji var"

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun belediye başkanları toplantısında kullandığı kelimeleri eleştiren Çavuşoğlu, "Adam bir kaç gün önce belediye başkanları toplantısında, 'Türkiye'de suç işleme oranları CHP'li belediyelerde daha az' demiş. Yani AK Partili ve diğer siyasi partilerde suç işleme oranı daha çok. Arkadaşlar bunun istatistik verisi var mı? Neye istinaden bunu söylüyorsun? Bunun altında CHP'nin önceden beri hazmetmediği millete karşı duyduğu alerji var. Çünkü kendisine oy vermeyen milleti değersiz kılıyor. Peşinen suçlu ilan ediyor. Seçmenin bir kısmını ötekileştiriyor. Yaşananları çok önemli şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Türkiye'de maalesef bir ana muhalefet yok. Ana muhalefeti yapan AK Parti'dir. Hem kendimize muhalefet ediyoruz, hem yönetiyoruz, Türkiye'yi de büyütmeye devam ediyoruz. Bundan sonrada devam edeceğiz. Biz, bir işe kendimize verdiğimiz zaman sadece emeğimizle değil, inancımız ve ruhumuzla orada varız. Mutlaka başarmak için orada varız. Her şeyden önemlisi insanımıza refah ve huzuru arttıracak, yaşam standardını geliştirebilmek için orada varız" diye konuştu.

Başbakan Çavuşoğlu ve Bakan Eroğlu'nun yanı sıra törene katılan protokol üyeleri, DSİ tarafından inşa edilecek İznik Barajı, Gölecik Barajı, Gemlik Hamidiye Göleti Sulaması, İnegöl Alangünü Barajı Sulaması, Gemlik Küçükkumla Barajı Sulaması, İnegöl Olukman Tekke Göleti ile 1 adet taşkın koruma tesisinin, butona basarak temelini attı.

Törende ayrıca ceviz, fıstıkçamı, yaban mersini ve defne türlerinden oluşan toplam 3 bin adet fidan da ücretsiz olarak vatandaşlara dağıtıldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR