Bursa'da çevreyi kirleten fabrikalar mühürleniyor 
Bursa Büyükşehir Belediyesi, organize sanayi bölgeleri dışındaki 2 bin tesisi tek tek inceleyerek, ruhsatsız çalışan ve çevreyi kirlettiği tespit edilen işletmeleri mühürlüyor. 
BURSA , 04 Kasım 2016 Cuma, 19:47
Bursa'da çevreyi kirleten fabrikalar mühürleniyor 
Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın hazırladığı sanayi envanteri çerçevesinde il genelinde Organize Sanayi Bölgeleri dışında faaliyet gösteren 2 bin tesis tek tek incelendi. Kirletici özelliği yüksek olan 503 adet 1. sınıf gayri sıhhi müessesenin 147’sinin işyeri açma ve çalışma ruhsatının olduğu, 107 tesiste ruhsat çalışmalarının devam ettiği, ruhsatsız faaliyet gösteren 249 adet 1. Sınıf tesiste denetim yapılması gerektiği tespit edildi.

Ocak 2016 - Ekim 2016 tarihleri arasında Nilüfer, Gürsu, Kestel, Mustafakemalpaşa, İnegöl ve Keles ilçelerindeki 130 tesiste denetimler tamamlanırken, 60 işletmenin ruhsat almasına yönelik çalışmalara başlandı. 22 tesis başta olmak üzere toplam 57 tesis, çevre ve halk sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle mühürlendi.

İşletmeler ÇED yönetmeliği, Çevre izni, Su Kullanımı, atık su ve atık durumu gibi 12 farklı başlıkta denetleniyor. Çevrenin korunması ve sanayi tesislerince gerekli tedbirlerin alınması maksadıyla denetimler Osmangazi, Yıldırım, Kestel, Gemlik, Orhangazi, İznik, Büyükorhan, Harmancık, Orhaneli, Karacabey, Yenişehir ilçelerinde de devam edecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR