Bursa'da Cumhuriyet yürüyüşü
Nilüfer'de her yıl düzenlenen Cumhuriyet yürüyüşüne bu yılda binlerce kişi katıldı.
BURSA , 29 Ekim 2016 Cumartesi, 18:39
Bursa'da Cumhuriyet yürüyüşü
Bursa'nın Nilüfer ilçesinde Cumhuriyet'in 93'üncü yılı büyük bir coşkuyla kutlandı. Nilüfer Belediyesi'nin "Cumhuriyetimiz değerlidir" sloganıyla düzenlediği kutlamalarda 10. yıl ruhu yaşatıldı.

3 bin kişinin dönem kostümleriyle katıldığı yürüyüşün ardından halka seslenen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey Cumhuriyetimiz değerlidir, onun için buradayız.Milletimin doğum günüdür bugün, Cumhuriyetin doğum günüdür bugün" dedi.Nilüfer Belediyesi'nin 10 yıldır düzenlediği Cumhuriyet yürüyüşleri bu yıl 10. yıl kıyafetleriyle gerçekleşti. Cumhuriyetin kuruluşunun ardından en kapsamlı kutlamaların yapıldığı 1933 yılındaki görüntüler, Nilüfer'de bir kez daha canlandırıldı.

"10. Yıl Ruhuyla Geleceğe Yürüyoruz" sloganıyla düzenlenen yürüyüş için FSM Bulvarı dönem süslemeleri ile donatıldı. Yürüyüşte 3 bin kişi dönem kostümleri ile yer alarak herkese 10 yıl coşkusunu yaşattı. Ayrıca atlı süvariler, izciler, bando takımı ve 1933'lü yıllara ait itfaiye aracı da yer alarak herkese görsel bir şölen yaşattı.

\"\"

"O dönem ki kostümlerle yürüdüler"

FSM Bulvarı Acıbadem Kavşağı'ndan başlayan yürüyüşe Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eşi Seden Bozbey, CHP Bursa Milletvekilleri

Binlerce kişi, Cumhuriyet'in 93. yılını hep beraber marşlar eşliğinde yürüyerek kutladı. Yürüyüş FSM Bulvarı'ndaki Hastane Alanı'nda sona erdi. Burada toplananlar binlerce kişi önce saygı duruşunda bulundu ardından da hep birlikte Cumhuriyet Orkestrası eşliğinde İstiklal Marşı'nı okudu.

Coşkunun daha da arttığı programda Nilüfer Halk Dansları Topluluğu "Çanakkale Destanı-Bu bir Savaş Değil Barış Öyküsüdür" isimli gösteriyi sundu. Topluluk zeybek gösterisi ile izleyenlere güzel anlar yaşattı.

\"\"

"Onuncu yıl ruhuyla buradayız"

Hastane Alanı'nda kurulan sahnede halka seslenen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, en büyük bayram olan Cumhuriyet Bayramı'nda bir kez daha herkesle birlikte olmanın heyecanını yaşadığını söyledi. Bozbey şöyle konuştu: Onuncu yıl ruhuyla, buradayız. Tüm canlıların hakkını korumak, suyu yudum yudum içerek, kirletmemek için buradayız. Adalet için buradayız. Barış için buradayız. Cumhuriyetin değerini bildiğimizi göstermek için buradayız. Cumhuriyetimiz değerlidir, onun için buradayız. Milletin doğum günüdür bugün, Cumhuriyetin doğum günüdür bugün" dedi.

Bozbey'in konuşmasının ardından sahnede Atatürk'ün görüntüsü hologram teknolojisi kullanılarak yansıtıldı. Program Başkan Mustafa Bozbey'in eşi Seden Bozbey ve çocuklarla birlikte sahneden halka çiçek atmasıyla sona erdi.

Sahnede programın ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Cumhuriyetin Değerleri konulu interaktif sergiyi açtı. İnteraktif sergide Toplumsal Dönüşüm, Entegrasyon, Gençliğe Hitabe ve Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in mesajının olduğu videolar yer aldı. Serginin bir hafta boyunca hastane alanında izlenime açık kalacağı belirtildi. Ayrıca Nilüfer Belediyesi Cumhuriyet'in 93'üncü yılında özel bir gazete de çıkardı. Cumhuriyet yürüyüşü sırasında dönem kıyafetleri giyen gazeteci çocuklar tarafından halka dağıtılan gazete, 1933'lü yılların tarzı ve grafikleriyle hazırlandı.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR