Bursa'da imzalar eğitim için atıldı
BOSİAD ile Bursa Teknik Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol ile bilimsel araştırma, eğitim-öğretim ve uygulama alanlarında ortak çalışmalar yapılarak üniversite-sanayi işbirliğinin artırılması amaçlanıyor.
BURSA , 24 Eylül 2017 Pazar, 12:06
Bursa'da imzalar eğitim için atıldı

Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BOSİAD) ile Bursa Teknik Üniversitesi arasında üniversite-sanayi işbirliğine yönelik protokol imzalandı. BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, BOSİAD Başkanı Abdullah Bayrak, Rektör yardımcıları ve BOSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Selçuk Çelik'in yaptığı görüşme sonrasında protokole imzalar atıldı.

Rektörlükte düzenlenen imza töreninde konuşan Prof. Dr. Karademir, "Genç bir üniversite olmamıza karşın, her alanda güçlü bir altyapıya sahip olan Bursa'ya yakışır üniversite oluşturma vizyonuyla çalışıyoruz. Bunu başarabilmek için de özellikle yerel dinamiklerle birlikte hareket etmenin önemine inanıyoruz. Çünkü bu bir takım oyunu. En başta da sanayi ile iyi işler yapmaya çalışıyoruz. BOSİAD gibi güçlü bir grup ile bu protokolü imzalamaktan çok memnunuz. Siz dernek olarak üyelerinizin talebi doğrultusunda ne istiyorsanız, biz onu bilelim ve kendimizi ona göre şekillendirelim. Bugün sanayiciler olarak bir teknik üniversite kurmak ve bu üniversitenin nasıl bir yapılanmada olmasını isterseniz, biz Bursa Teknik Üniversitesi olarak buna hazırız. Biz sizin için, sanayi için varız. Sizleri değişen dünyaya uyum için olmazsa olmaz paydaşlarımız olarak görüyoruz. Ne gerekiyorsa yapmaya hazırız" dedi.

"TEKNOKENT İÇİN EN DOĞRU ADRES BURSA OSB"

Önümüzdeki süreçte bir teknokent kurma planlarının bulunduğunu da açıklayan Rektör Karademir, teknokentin sanayi ile etkileşim içerisinde olması gerektiğini, bu yüzden de Bursa OSB'nin çok doğru bir adres olabileceğini vurguladı. BOSİAD Başkanı Abdullah Bayrak da şunları söyledi:

"Bu adımla Teknik Üniversite'nin paydaşı olalım, daha fazla bir araya gelerek güzel projeler, işbirlikleri geliştirelim istedik. Bildiğiniz gibi artık pek çok kurum kendi arasında protokol yapıyor. Herkes iyi niyetli ama istenilen sonuçlara doğru gitmek için biraz daha üzerinde durmamız gerekiyor. Ayrıca, üniversite ile bir araya geldiğimizi sanayicimize göstermek, onları da bu sürecin içine çekmek istiyoruz. Bizler bu ülkeden kazandıklarımızı, yine ülkemize kazanç olarak döndürmek zorundayız. Önümüzdeki dönemde AB projeleri yapmak istiyoruz ve bu alanda birlikte çalışacağımıza inanıyoruz. Bazı işlerin sanayinin içerisinde olmasının büyük faydası var, bunun kazancını hem sanayici hem de üniversite görmektedir."

BOSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Selçuk Çelik de bu protokolle özellikle araştırma-geliştirme alanında üniversite ile yapılacak işbirliklerinin tamamen ön planda olmasının, sanayiciye katma değer olarak önümüzdeki yıllarda döneceğine inandığını söyledi.

Protokol ile birlikte BOSİAD ve bünyesinde bulunan firmalar ile BTÜ arasında bilimsel araştırma, eğitim-öğretim, uygulama alanlarında ortak çalışmalar yaparak üniversite-sanayi işbirliğine katkıda bulunulması amaçlanıyor. Ulusal ve uluslararası alanda kongre, sempozyum ve çalıştay gibi etkinliklerin düzenlenmesi, pek çok alanda ortak projeler yürütülmesi, staj ve bitirme projelerine yönelik işbirliklerinin yapılması hedefleniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR