Bursa'da nefes kesen 'sahte polis' operasyonu
Bursa’da bir kadın, telefonda kendisini dolandırmak isteyen sahte polisleri, gerçek polislerle yazışarak anlaşıp yakalattı. 20 bin Euro’yu almaya gelen biri Suriyeli 2 şüpheli, telefonların SİM kartları imha etmek isterken gözaltına alındı. Daha önce de bir yakınını telefon dolandırıcılarının tuzağına düştüğü için temkinli olduğunu söyleyen kadın, “Her zaman başıma gelirse ne yapacağımı düşünüyordum. Gerçek polislerle yazışarak onları yakalattım. Para çekmek için bankaya gittiğimde herkes beni soyguncu sandı. Herkese çok dikkatli olmalarını tesviye ediyorum” diye konuştu.
BURSA , 07 Mart 2015 Cumartesi, 09:27
Bursa'da nefes kesen 'sahte polis' operasyonu
Edinilen bilgiye göre, olay, dün merkez Nilüfer ilçesi 100. yıl Mahallesi’nde meydana geldi. Çalan telefonunu açan 45 yaşındaki Kamuran G. kendisinin polis olduğunu söyleyen şüpheli ile konuşmaya başladı.

Dolandırıcı, kadının banka hesabının terör örgütünün eline geçtiğini banka çalışanlarının da örgütle koordineli çalıştıklarını anlattı. Daha önce bir yakını telefon dolandırıcılarına 150 bin lira kaptıran Kamuran G., sözde polisin dolandırıcı olduğunu anladı. Telefonla konuşarak evden çıkan Kamuran G. dolandırıcıları oyalayarak çevredeki gerçek polislere ulaşmaya çalıştı. Yolda gördüğü zabıta ekiplerinden dolandırıldığını bir kağıda yazarak anlatan kadın, yardım istedi. Hemen gelen gerçek polislerle birlikte hareket etmeye başlayan kadın, sözde polislerin tüm isteklerini yerine getirmeye başladı. Önce bankadan para çekmeye giden kadını görevliler yaşadığı panik sebebiyle soyguncu sandı.Polisin kendisine verdiği parayı poşete koyup dolandırıcıların istediği bankın altına bırakan kadın, biri Suriyeli iki şüphelinin yakalanmasında en büyük rolü üstlendi. Karşılarında gerçek polisleri görünce üzerlerindeki telefonun SIM kartını kırmaya çalışan iki zanlı kıskıvrak yakalandı.

Şüpheliler Mehmet A. (20) ile Suriyeli Ebu El Kasım S.T. (25), "unvan gasbı ve dolandırıcılık" suçlarından adliyeye sevk edildi.

Emekli bankacı Kamuran G. ise başından geçen o anları anlattı.

Polis olduğunu söyleyen bir kişinin kendisini aradığını belirten Kamuran G. “Terör örgütü tarafından banka hesabımın boşaltıldığını söyleyen dolandırıcılar, onların yakalanması için benden yardım istedi. Onların dolandırıcı olduğunu anladım. Amacım telefonu kapatmaktı. Konuşa konuşa yürürken yolda zabıta ekiplerini gördüm. Onları polis zannettim. Yanlarına gidip ağzımla işaret yaptım. Polise ihtiyacım olduğunu söyledim. Sesimi, telefondaki dolandırıcının duymaması için bir kağıda dolandırıldığımı yazarak onlara verdim. Kısa süre sonra yanıma 4 tane sivil polis gelip kimliklerini gösterdi. Yıldızı görünce onlara inandım. Sakin olmamı isteyen polisler, telefondaki dolandırıcının tüm isteklerini yerine getirmem gerektiğini kağıda yazarak verdi. Dolandırıcıların yönlendirmesiyle bankaya gittik. Banka görevlileri telaşımı ve arkamdan gelen 4 polisi görünce beni soyguncu zannetti. Daha sonra da ikna oldular. Para çekiyor gibi yaptım. Polisler bana bir poşet dolusu para verdi. Parayı götürüp, bir bankın altına koydum. Şüpheliler, parayı almaya gelince gerçek polisler tarafından yakalandı” dedi.

Vatandaşlara seslenen Kamuran G. “Tanımadığı numaralarla kesinlikle konuşmasınlar. Şüpheli bir durum olursa birinden bir şekilde yardım istesinler. Benim Ankara’da yüksek tahsilli bir yakımın bile telefon dolandırıcılara 150 bin lirasını kaptırmıştı. Her zaman benim de başıma gelirse ne yapacağımı düşünüyordum. Böyle şeylere karşı uyanık olmaya çalışıyorum. Aslında panik atağım ama serin kanlı davrandım” diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR