Bursa'nın o köyünde hayat yeniden başladı
Bursa'nın Büyükorhan İlçesinde 2008 yılında yoğun göç nedeniyle kapatılan Çökene Köyü'nde bacalar yeniden tütmeye başladı.
BURSA , 20 Mayıs 2019 Pazartesi, 16:51
Bursa'nın o köyünde hayat yeniden başladı

Bursa'nın Büyükorhan ilçesinde 2008 yılı öncesine kadar 35 hanenin bulunduğu ve 350 kişinin yaşadığı Çökene Köyü'nde yoğun göç olması nedeniyle köy tamamen terk edildi. Tek geçim kaynakları olan hayvancılık ve tarımın artık geçim kaynağı olmamasıyla Çökene Köyü'nde yaşayanlar, belirli aralıklarla köylerini terk edip çalışmak ve yaşamlarını sürdürmek için Bursa ve çevre illere göç etti. Köyde yaşayan kimsenin kalmaması üzerine 2008 yılında Çökene Köyünün köy tüzel kişiliği sona erdirilerek köye adeta kilit vuruldu.

Köyü yıllar önce terk eden bazı aileler emekli olmaları üzerine tekrar köye dönmeye başlarken, geçtiğimiz hafta 5 aile köye yeniden yerleşti. Mainasa'nın Soma ilçesine yerleşen ve daha sonra Çökene Köyü'ne geri dönen Yaşar Doğan, ''Köymüz kalabalk bir köydü. Ancak köyde baş gösteren susuzluk tarım ve hayvancılığın karın doyurmaması nedeniyle yavaş yavaş köyden başka yerlere göç başladı. 2008 yılında köyde kimse kalmaması nedeniyle köyümüzün kapısına adeta kilit vuruldu.

Hayalete dönen köyümüzün bu durumuna elbet bizlerde çok üzülüyorduk. Ancak karnımızı doyurmak zorundaydık. Yirmi altı yılın sonunda emekli oldum ve köyüme geri döndüm. Şimdi benle birlikte 5 aile birlikte köyümüzde bacalarımızı tekrar tüttürmeye başladık. Her ne kadar eskisi gibi olmasa da Çökene'de yaşam olması bizleri mutlu ediyor.'' dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR