"Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali" yarın başlıyor
Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen "Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali" yarın başlıyor.
BURSA , 10 Mart 2017 Cuma, 20:27
"Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali" yarın başlıyor

Festival, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Tiyatrosu'nda Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı olan "Gayri Resmi Hürrem" oyunuyla başlayacak. Uçan Eller Kukla Evi tarafından Oda Tiyatrosu'nda sergilenecek "Çirkin Ördek Yavrusu" adlı oyunla da ilk defa küçük izleyiciler festivale dahil edilecek.

Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü Ömer Naci Topçu, organizasyonun tanıtım toplantısında, festivalin gelecek kuşaklar için şimdiden yıkılmaz bir kardeşlik dili oluşturmayı başardığını söyledi.

Festival kapsamında yine dolu bir program hazırladıklarını belirten Topçu, "Bu yıl 5 ayrı Balkan ülkesinden 6 oyunun yanı sıra, 2 Devlet Tiyatrosu oyunu ve Oda Tiyatrosu'nda ağırlayacağımız 3 özel alternatif tiyatro topluluğu bizlerle olacak. Ayrıca geçen yıl olduğu gibi tiyatroseverlerin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz atölye çalışmalarımız da sanatseverlerle buluşacak." diye konuştu.

"Festival, 'Gayri Resmi Hürrem' ile açılıyor"

Sahnelenecek oyunlar hakkında bilgi veren Topçu, şöyle devam etti:

"Festival, Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı olan 'Gayri Resmi Hürrem' ile açılıyor. Daha sonra Kosova Nafiz Gürcüali Türk Tiyatrosu'ndan 13-14 Mart'ta 'Sersem Kocanın Kurnaz Karısı' adlı oyunu izleyeceğiz. Tiyatrotem'in Oda Tiyatrosu'nda sergileyeceği 'Lahana Sarma' adlı oyunu ise 15 Mart'ta seyirci ile buluşacak. Yine 15-16 Mart'ta Arnavutluk Shkodra Migjeni Belediye Tiyatrosu bizlere 'Tiyatronun Avlusundaki İtfaiyeci' adlı oyunla seslenecek. Festivalimizde ilk kez yer alacak olan Trabzon Devlet Tiyatrosu 'Boş Odalar' adlı oyunu 17-19 tarihlerinde sergileyecek, 20-21 Mart'ta ise Kosova Ulusal Tiyatrosu "Geç Gelen Kemikler" adlı oyunu ile seyirci karşısında olacak."

Topçu, Ters Ağaç Kukla ve İmge Tiyatrosu'nun 21 Mart'ta Oda Tiyatrosu'nda "Son İncir" adlı kukla performanslarını sergileyeceklerini, Romanya'dan katılan Bükreş Ulusal Tiyatrosu'nun ise 24-25 Mart tarihlerinde "Actorchestra" adlı oyunla izleyiciyle buluşacağını kaydederek, 26-27 Mart'ta Makedonya Tetova Ulusal Tiyatrosu tarafından sergilenecek "Minik Thomas'ın Ordusu"nun ise festivalin son oyunu olacağını belirtti.

Festivalin önemli bir parçasını da atölye çalışmalarının oluşturduğunu aktaran Topçu, bu kapsamda 6 atölye çalışması yapılacağını sözlerine ekledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR