Bursa'ya 9 heykel daha
Nilüfer Belediyesi'nin bu yıl 6'ncısını düzenlediği Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu sona erdi. Sempozyumda yapılan heykeller Nilüfer'in farklı mahallelerine yerleştirilecek.
BURSA , 27 Eylül 2017 Çarşamba, 12:03
Bursa'ya 9 heykel daha

Nilüfer Belediyesi tarafından 2007 yılından bu yana iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Heykel Sempozyumu'nda ahşap ve mermer bloklar sanat eserine dönüştü. Bu yıl 6'ncısı gerçekleştirilen sempozyuma Türkiye'den Hakan Çınar, Figen Tek Altun, Ebru Akıncı, Özcan Özkarakoç ve Mahmut Aydın, Ukrayna'dan Mykola Bilyk, Gürcistan'dan John Gogabjerishlivi, Kosova Cumhuriyeti'nden Butrint Morina ve İspanya'dan Gemma Dominguez Guerra katıldı. 7 Eylül'de başlayan sempozyumda heykeltıraşlar, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'ndaki Hastane Alanı'nda oluşturulan açık hava heykel atölyesinde, üç hafta boyunca çalışarak eserlerini ortaya çıkardı.

Nilüfer'in, modern kimliğine katkı sunacak 9 eserin yapıldığı 6. Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu, atölyenin bulunduğu FSM Hastane Alanı'nda düzenlenen törenle sona erdi. Törene, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve çok sayıda davetli katıldı. Her sempozyumda heykeltıraşları Nilüfer'de ağırladıklarını belirten Başkan Bozbey, sempozyum sayesinde şehrin estetiğine kalıcı izler bırakıldığını ifade ederek, "Tarihiyle, doğasıyla eşsiz güzelliklere sahip Bursa'nın zenginliğine, günümüz değerlerini yansıtan, dünya ölçeğinde çağdaşlığın ifadesi olan heykellerle katkı sağlandı. 9 değerli sanatçımızın bizler için yonttuğu eserler Nilüfer'in en güzel köşelerinde yerlerini alacak. Nilüferliler, çağdaş sanatın bu en özel eserleriyle, meydan, kavşak ve parklarımızda yine iç içe olacaklar" şeklinde konuştu.
Bozbey, daha önceki sempozyumlarda yapılan 48 heykelin de danışman Ayhan Yılmaz tarafından bakım ve onarımının gerçekleştiğini ifade etti. Bozbey, heykeltıraşlara, asistanlara ve sponsor firmaların temsilcilerine plaket ve belge vererek teşekkür etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR