Bursa'yı 'uçuracak' gelişme!
Otomotiv ve makine konusunda marka olan Bursa, gözünü gökyüzüne dikti. İlk yerli yolcu uçağı üretimi için Bursa’nın adı öne çıkıyor
BURSA , 23 Mart 2015 Pazartesi, 07:21
Bursa'yı 'uçuracak' gelişme!
Türk Hava Kurumu (THK) Uçak İmalat Genel Müdürü Aydoğan Koç, en kısa sürede Türkiye’nin ilk yolcu uçağını üretmeyi  hedeflediklerini vurgulayarak, “Bursa iş dünyasının teknolojisi ve gücü, uçak üretebilecek düzeyde. Bursa’nın uçak üretebilecek potansiyeli var” dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Uzay Havacılık Savunma Sanayi Kümelenmesi üyeleri ile bir araya gelen Koç, THK tarafından üretilen “Türk Kuşu” uçağı hakkında bilgi verdi. Koç, uçağın sınıfının en hızlı ve güvenilir hava aracı olduğunu belirtti.
Türk Kuşu’nun saatte 350 kilometrelik hıza ulaştığını ve 150 - 200 metrelik pistlerde de iniş - kalkış yapabildiğini ifade eden Koç, uçağın 250 kilometrelik mesafeyi ortalama 13 litre benzinle kat ettiğini belirtti.

Aydoğan Koç, Milli Yolcu Uçağı Projesi’nin Türkiye için önemli bir atılım olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: “Türk milli yolcu uçağı mutlaka üretilmeli. Milli yolcu uçağı ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda iş adamlarımızla da görüşmeler yapıyoruz. En kısa süre içinde Türkiye’nin ilk yolcu uçağını üretmeyi hedefliyoruz. Bursa firmaları otomotiv ve makine sanayisinde önemli bir güce sahip. Bursa iş dünyasının teknolojisi ve gücü, uçak üretebilecek düzeyde. Bursa’nın uçak üretebilecek potansiyeli var. Kullanılan metaller ve kompozitler otomotiv sektörü ile neredeyse aynı. İlk yerli yolcu uçağımızı üretmenin zamanı geldi.”

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran da Bursa’da uzay, havacılık ve savunma alanında önemli projeler üreten firmaların olduğunu belirterek, “Otomotiv ve makine konusunda marka olan Bursa’yı uzay, havacılık ve savunma sektörlerinde de daha aktif hale getirmek istiyoruz” dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR