Bursalı Azra hastalığına çareyi termal suda arıyor
Doğuştan yakalandığı balık pulu (iktiyozis vulgaris) hastalığıyla mücadele eden ve tedavisi için destek bekleyen Bursalı 6 yaşındaki Azra Demirci'ye, Balıkesir'in Sındırgı İlçe Belediyesinin kuruluşu olan termal tesisten yardım eli uzandı. Tesiste ücretsiz sağlık hizmeti alacak Demirci, şifalı termal suda ilk etapta 21 gün tedavi görecek.
BURSA , 01 Haziran 2016 Çarşamba, 12:23
Bursalı Azra hastalığına çareyi termal suda arıyor
Anne Fatma Demirci (27), yaptığı açıklamada, Azra'nın doğuştan balık pulu hastası olduğunu belirterek, 6 yılda maddi ve manevi anlamda çok yıprandıklarını söyledi.

Hastalığın masraflı ve zor olduğunu dile getiren Demirci, çok zorlandıkları dönemler yaşadıklarını, bazen ilaçları bile alamayacak duruma geldiklerini anlattı.

Kızını rahatlatmak amacıyla aldıkları ilaçların pahalı olduğunu ve SGK kapsamı dışında kaldığı için ödemesinin yapılmadığını aktaran anne Demirci, şöyle konuştu:

"Bir süre önce Sağlık Bakanlığı bizi Ankara'ya davet etti. Orada testler yapıldı, henüz sonuçlar gelmedi ama biz olumlu bakıyoruz. Daha sonra buradaki termal tesisin müdiresi Servin Dursun Hanım bizi davet etti. Buradaki tedaviden olumlu sonuçlar bekliyoruz, çok umutluyuz. Burada bizi ücretsiz karşılıyorlar. Buradaki tedavi ilk etapta 21 gün sürecek. Daha sonra diğer seanslar uygulanacak. Şu an için bu hastalığa en iyi gelen tedavinin buradaki su olduğu söylendi. Bu tedaviden çok umutluyuz, olumlu bir sonuç bekliyoruz. Biz de ümidimizi kaybetmiyoruz, buradan olumlu bir şekilde ayrılacağımıza inanıyorum."

"Azra bu yıl ilkokula başlayacak ama sevinemiyor"

Azra'nın hastalıktan dolayı cildinin kötü göründüğünü belirten Fatma Demirci, aşamadıkları en büyük zorluğun ise toplumun bakış açısı olduğunu vurguladı.

Hastalığı nedeniyle kızının çoğu zaman dışlandığını ve bu durumu küçük yaşında kaldıramadığını anlatan Demirci, "Bu konuda biraz daha duyarlı olunmasını istiyoruz. Azra bu yıl ilkokula başlayacak ama sevinemiyor. Saçları olmadığı için, teni farklı olduğu için çocuklar onunla dalga geçiyor. Bundan dolayı okula gitmek istemiyor, psikolojisi bozuluyor, içine kapanıyor, kardeşleriyle bile anlaşamıyor." dedi.
Termal otelin işletme müdiresi Servin Dursun ise Azra'yı medya aracılığıyla tanıdığını ve ailesiyle irtibata geçerek tesise davet ettiğini söyledi.

Benzer bir vakanın bir hafta önce geldiğini ve tedavide ilerleme kaydettiklerini vurgulayan Dursun, suyun Azra'nın hastalığına da iyi gelebileceğini tahmin ettiklerini ifade etti.

Tedaviye bugün itibarıyla başlanacağını dile getiren Servin Dursun, şunları kaydetti:

"Bugün tesisimize geldiler, yerleştiler. Suyumuzun şifalı geleceğini düşünüyoruz. Bu tedavi süreci ilk etapta en az 21 gün olmak zorunda. Bu farklı, zor bir hastalık. Pullarının dökülmesi için belki biraz daha uzayabilir tedavi süreci. Biz Azra'yı iyileşene kadar bırakmayacağız. Şunu da belirteyim, Azra'dan önce aynı hastalığı taşıyan bir hastamız daha geldi. 3 yaşında küçük bir kızımız. Bugün 6'ncı günü yüzde 40 seviyesinde pullarında azalma oldu. Onu da iyileşene kadar bırakmayacağız. Aynı zamanda burada Azra'yla arkadaş olmalarını da ümit ediyoruz. Suyumuzun içeriğinde selenyum, çinko, hücre yenileyici mineraller var. Bizim suyun sıcaklığı sabit 33 derece çıkışlıdır ve biz bu sıcaklığı kullanıyoruz. Bu sıcaklık ve zengin içerik, cilt hastalarına çok iyi geliyor."

Sedef, egzema, mantar gibi cilt hastalıkları bulunanların genellikle tesislerine geldiğini belirten Dursun, "Suyumuz inşallah bu balık pulu dediğimiz hastalığa da iyi gelir. Azra'nın tedavisi başlıyor. Günde 3 kür alacak, duruma göre bunun süresini azaltıp, çoğaltacağız." diye konuştu. İlk seansta babası Yaşar Demirci (33) ile termal havuza giren Azra, keyifli zaman geçirdi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhan Engin, bu hastalıkta genellikle kollar ve bacaklarda soyulma olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Klinik olarak biz hastayı muayene ettiğimizde deri kuru ve kaba görülüyor. Kepek gibi dökülüyor. Bunun yüzde 100 tedavisi yok. Hastalık derinin su kaybetmesinden, nemli olmamasından kaynaklı. Biz ilaç anlamında losyon, krem gibi ilaçları öneriyoruz. Yetişkinlerde ise ağızdan ilaç veriyoruz, ancak bunlar küçük yaşlara uygun değil, fazla tercih edilmiyor. Bu ilaçların yan etkisi de olabiliyor. Termal kaplıca sularının ise yan etkisi yok derecek kadar az. Termal, hastalık genetik olduğu için yüzde 100 çözüm olmayabilir ama kaplıca suları derilere nem sağladığı için faydası oluyor. Termallerin içeriğine göre tabi bu değişiyor. Tamamen çözüm değil ama hastayı rahatlatıyor. Bunun yan etkisi yok, o yönden daha etkili bir çözüm."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR