Bursalı genç müzisyenden büyük başarı
Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan uluslararası müzik yarışmasına katılan Bursa Akademix Güzel Sanatlar Merkezi öğrencilerden 18 yaşındaki Damla Koşar birinci oldu. Koşar, 22 Eylül'de Viyana'nın ünlü salonu Musikverein Vienna'da yapılacak ödül töreninde sahne alarak ödülüne kavuşacak.
BURSA , 17 Ağustos 2017 Perşembe, 12:25
Bursalı genç müzisyenden büyük başarı

Bursa Akademix Güzel Sanatlar Merkezi piyano öğretmenlerinden Elena Çekiç'in koçluğunda yarışmaya hazırlanan İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı 12'nci sınıfı öğrencisi Damla Koşar, 12 Ağustos'ta yapılan The International Music Competition 'Vienna' Grand Prize Virtuoso 2017 yarışmasına gönderdiği video ile katıldı.'"Chopin Nocturne Op. 27 No.1 ve Adnan Saygun Etude Op. 38 No.1' adlı eserleri seslendiren Damla Koşar birinci oldu. Birinci olduğu kendisine gönderilen yazı ile bildirilen Koşar, 22 Eylül'de Viyana'nın ünlü salonu Musikverein Vienna'da yapılacak ödül törenine davet edildi. Koşar, burada canlı performansının ardından ödünü alacak. Daha önce İspanya, Almanya, İsviçre, Gürcistan ve Bulgristan'da düzenlenen yarışmalarda da birincilik alan Damla Koşar, başarısını eğitmenlerine ve disiplinli çalışma sonucu elde ettiğini belirterek, "Derecelerimi biriktirip, eğitimime yurtdışında devam etmek istiyorum" dedi. Piyano öğretmeni Elena Çekiç ise, şöyle dedi:

"Damla'nın başarılarına alıştık. O bir müzik insanı olacak. Müzik eğitimi hem bireyi, hem de toplumu zenginleştirir. Bu anlamda Damla kız çocuklarının okumalarına ve müzikle ilgilenmelerine iyi bir modeldir. Damla gün geçtikte kendisini yeniliyor ve aşıyor."

Damla Koşar'ın müzik direktörü Rüstem Avcı ise, Damla ve Mert Hakan Şeker gibi müzik dahilerinin yeniden hayata geçirilmesini bekledikleri harika çocuk yasasından yararlanmaları gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Geçen şubat ayında konuyu dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'ya iletmiş ve ilgi gösteren sayın bakan hemen çalışma başlatılması talimatı vermişti. Yeni Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş'un da konuya ilgi göstermesini ve bu yetenekli çocuklara devlet katkısının sağlanmasını bekliyoruz."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR