Cemal Nadir Güler sergiyle anılıyor
Usta karikatür sanatçısı Cemal Nadir Güler anısına Bursa Kent Müzesi'nde izlenime sunulan 'Ölümünün 70. Yıl Dönümünde Cemal Nadir Güler Sergisi', 3 ay boyunca sanatseverler tarafından ziyaret edilecek.
BURSA , 28 Şubat 2017 Salı, 20:26
Cemal Nadir Güler sergiyle anılıyor

Bursa'nın yetiştirdiği değerli sanatçılardan Cemal Nadir Güler, ölümünün 70. yıl dönümünde özel bir sergiyle anılıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Kent Müzesi koordinatörlüğünde ve İlhan Özer'in editörlüğünde hazırlanan sergide, sanatçının hayatı, sanatı ve eserlerinden örnekler yer alıyor.

Bursa'da 1902'de doğan sanatçı, 45 yıl süren kısa ömründe sayısız çalışmalar gerçekleştirmiş ve Türk karikatür sanatının gelişmesinde öncülük eden sanatçılar arasında yer almıştır. Bursa'da bir caddeye adı verilen ve anıtı yapılan Cemal Nadir Güler, yıllar sonra ilk kez kapsamlı bir sergi ile Bursa Kent Müzesi'nde sanatseverlerle buluştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık'ın katılımıyla açılışı yapılan sergi, sanatseverlerden büyük ilgi gördü. Başkanvekili Karlık, keyifle gezdiği sergideki eserleri ilgiyle inceledi ve İlhan Özer'den sergiyle ilgili bilgi aldı.

Sergide, karikatür sanatının kilometre taşlarından olan Cemal Nadir Güler'in yaşamına dair kesitler fotoğraflarla da gözler önüne serildi. Güler'in ilk karikatüründen ölümüne kadar geçen süreçte yer alan önemli çalışmaları da özel sergide, dönemin ünlü yazar ve sanat eleştirmenlerinin değerlendirmeleriyle sunuluyor. Güler'in anısının yaşatıldığı sergi, 3 ay boyunca Bursa Kent Müzesi'nde ziyaret edilebilecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR