CHP'de kritik gün!
CHP'nin 36. Olağan Kurultayı başladı. Teması "Adalet ve Cesaret " olarak belirlenen kurultayda Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce'nin yarışması bekleniyor.
GÜNDEM , 03 Şubat 2018 Cumartesi, 12:15
CHP'de kritik gün!

CHP'nin 36. Olağan Kurultayı başladı. Teması "Adalet ve Cesaret " olarak belirlenen kurultayda Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce'nin yarışması bekleniyor.

CHP'nin Ankara Spor Salonunda iki gün sürecek 36. Olağan Kurultayı, çalışmalarına başladı. Toplantının açılışında konuşan Kılıçdaroğlu, salonda bulunanlara "hoşgeldiniz" diyerek sözlerine başladı.

İki değerli yoldaşının aralarında bulunamadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, bunlardan birinin eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal olduğunu anımsattı. Kılıçdaroğlu, tedavisi devam eden Baykal'a şifa diledi. Kılıçdaroğlu, bütün dualarının Baykal için olduğunu ifade ederek, Baykal'ın kısa sürede sağlığına kavuşarak CHP'nin içindeki onurlu duruşunu, kimliğini sürdüreceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, aralarında bulunamayan diğer bir isminin CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu olduğuna dikkati çekti. Kılıçdaroğlu, Berberoğlu'un, hak, hukuk ve adaletin olmadığı bir ülkede, hiçbir somut gerekçe gösterilmeden, talimat üzerine cezaevinde siyasal esir olarak tutulduğunu savundu. Kılıçdaroğlu, "Bu nedenle Berberoğlu'na, 36. Kurultayımızdan bütün kurultay üyelerinin ve katılımcıların, yol arkadaşlarının selamını, sevgi ve dostluğunu gönderiyorum. " dedi.

Berberoğlu'nun tutuklanma gerekçesinin hiçbir belgeye dayanmadığını öne süren Kılıçdaroğlu, Berberoğlu'nun, MİT tırlarıyla ilgili bilgi, belgeyi Can Dündar'a verdiği için gözaltına alındığını, hapse mahkum edildiğini, iyi hal dolayısıyla 25 yıla mahkum edildiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, üst mahkeme kararı bozmasına rağmen Berberoğlu'nun halen içeride olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

"Hiç kimse şu gerçeği unutmasın. MİT tırlarıyla ilgili tutanağı tutan hakim, polis, jandarma komutanı FETÖ terör örgütü üyesi olmaktan hapisteler. Şu soruyu 80 milyonun önünde yargı camiasına soruyorum; terör örgütlerinin tuttuğu tutanaktan, terör örgütlerinin bildiği bir sır nasıl oluyor da devlet sırrı oluyor? Terör örgütlerine devleti teslim edeceksiniz sonra bunun intikamı için CHP'ye gözdağı vermek için Berberoğlu'nu hapise atacaksın. Buradan açık ve net söylüyorum; istediğiniz kadar baskı kurun, üzerimize gelin, biz bildiğimiz yoldan asla dönmeyeceğiz. Çünkü biz Kuvayımilliyeciyiz."

Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, hayatını kaybeden bütün partililer ve Afrin başta olmak üzere aziz topraklar için şehit düşen tüm kahramanlar, Mustafa Kemal'in Mehmetçikleri için salonda bulunanları saygı duruşuna davet etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın, her toplantılarının olmazsa olmazı olduğunu dile getirdi. Açılış konuşması sırasında İstanbul il örgütünce üzerinde Kılıçdaroğlu'nun fotoğrafı bulunan büyük boy bir pankart açıldı.

ADALET FİLMİ

Kurultayda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a gerçekleştirdiği "adalet yürüyüşünü" konu alan "Adalet" filmi gösterildi. Filmin sonunda "Hak, hukuk, adalet" sloganları atıldı.

Salonda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın, "Ey Kılıçdaroğlu" sözlerinin eşliğinde, "Tutuklu gazetecilere özgürlük", "Adalet güneş gibi doğacak", "Hukuk bizimle birlikte gelecek", "Yine, yeniden Cumhuriyet", "Basın özgürlüğünde kara listedeyiz", "Kadın-erkek eşitliğinde Avrupa sonuncusuyuz", "Avrupa'da iş kazalarında birinci ülkeyiz", "Tarımda saman ithal eden bir ülkeyiz", "Geçmediğimiz köprülere para ödeyen tek ülkeyiz", "Dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülkeyiz" spotlarının yer aldığı sinevizyon gösterisi sunuldu.

DİVAN BAŞKANLIĞINA BÜYÜKERŞEN SEÇİLDİ

Kılıçdaroğlu, kürsüdeki selamlama konuşmasının ardından Büyükerşen'in Divan Başkanlığına önerildiğini açıkladı. Daha sonra kurultayın onayına sunulan Büyükerşen oy birliği ile Divan Başkanı oldu.

Vatan savunmasında şehit düşen askerlere rahmet, yaralılara şifa dileyen Büyükerşen, tedavi gören eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a da geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Kurultayın, CHP'lilere büyük görevler yüklediğini belirten Büyükerşen, yapılacak çalışmaların ülkenin ve milletin içinde bulunduğu alaca karanlıktan çıkabilmesi için önem taşıdığını vurguladı. CHP'nin kuruluşundan bu yana Türkiye'nin tarihindeki yerine işaret eden bir konuşma yapan Büyükerşen, parlamenter sistemin önemini vurguladı.

Divan Başkanı Büyükerşen, cezaevinde bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu tarafından kurultaya gönderilen mesajı okudu. Berberoğlu, mesajında kurultayın başarılı geçmesi dileğinde bulunurken, kendisine gösterilen teveccühe de teşekkür etti.

Başkanlık Divanının kurultay boyunca tam bir tarafsızlık içinde demokratik kurullara uygun, adaletli bir tutum içinde olacağının altını çizen Büyükerşen, başarı dileğinde bulundu. Daha sonra Başkanlık Divanı oluşturularak, çalışmalara başlandı.

İNCE ADAYLIK İÇİN GEREKLİ İMZAYI TOPLADI

36. Olağan Kurultay'da Genel Başkan aday adayı olan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, genel başkanlık için gerekli olan imza sayısına ulaştı. Muharrem İnce, 166 delegenin imzasıyla genel başkan adayı oldu.

KAÇ İMZA GEREKİYOR?

CHP'nin Parti Tüzüğü'ne göre, genel başkanlık seçimine girmek için, bin 100 kurultay delegesinin 120'sinin imzası gerekiyor.

CHP Tüzüğü'nün 36. Maddesi'ne göre, Genel Başkan, kurultayca gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğuyla seçiliyor. İlk iki oylamada sonuç alınamaz ise, üçüncü oylamada en çok oy alan aday seçiliyor.

KOCASAKAL VE EMİNAĞAOĞLU ADAY OLAMADILAR!

CHP'nin 36. Olağan Kurultayı'nda genel başkan adayları resmileşti: Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce. Daha önce aday olacaklarını açıklayan Ümit Kocasakal ve Ömer Faruk Eminağaoğlu ise delegelerin en az yüzde 10'undan imza toplayamadıkları için resmen aday olamadılar.

İNCE'NİN ADAYLIĞI TEHLİKEDE!

Kürsüye gelen başkan adayı İnce, "CHP'de tuzu kurular var" dedi. Ancak İnce'nin başvurusunda mükerrer imzalar olduğu, bu yüzden resmen aday olamayacağı ve seçimde yarışamayacağı iddia ediliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR