CHP'den referandum talebi
CHP Bursa İl Başkanlığı, AK Parti'nin" "Bazı Büyükşehir Belediyelerinin Sınırlarının Değiştirilmesi ve 13 ilde Büyükşehir Belediyesi Kurulması" yönündeki kanun tasarısı kapsamında kapatılacak olan beldelerde 14 Ekim Pazar günü referandum yaptı.
BURSA , 15 Ekim 2012 Pazartesi, 18:02
CHP'den referandum talebi

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Metin Çelik, İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında referandum sonuçlarını açıkladı. Katılım oranının yüzde 65 olduğu referandumda, Çakırlı'da (Orhangazi) yüzde 97.33, Yeniköy'de (Orhangazi) yüzde 97.57, Kurşunlu'da (İnegöl) 97.85, Çeltikçi'de (Mustafakemalpaşa) yüzde 98.38 oranında "hayır" oyu çıktı.

CHP Milletvekili Turhan Tayan, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, kapatılacak beldelerin belediye başkanları ile partililerin katıldığı toplantıda konuşan Çelik, "büyükşehir"den "bütünşehir"e dönüştürülecek 27 ilde bulunan 1022 belde belediyesinin kapatılacağını, Osmanlı'dan (1913) günümüze kadar hizmet veren il özel idarelerinin kaldırılacağını vurguladı.

Çelik, "Bu yasa ile ülkemizdeki her iki beldeden biri ortadan kalkıyor. 34 bin 500 köyden 16 bin 82'si tarihe karışıyor. Bunların hepsi bir gecede olacak. Köylümüz bir gecede şehirleşecek. Bunun faturası da ağır olacak. Emlak vergisi, su parası, çöp vergisi ve belediye harçlarından muaf olan köylümüz kanunun çıkmasından sonra bunların hepsini ödemek zorunda kalacak" dedi.

İktidarın halktan ve milletten kaçmaması ve milletin aleyhine kanun çıkartılmaması gerektiğini ifade eden Çelik, böylesi referandumu gerektiren yasa değişikliklerinde halkın iradesine güvenilmesini istedi.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR