Çin, Tacikistan'ın özel harekat polisi için Afganistan sınırına üs kuracak
Çin'in Afganistan'dan yükselen tehditlerle mücadele için Tacik-Afgan sınırına Tacik özel harekat polisleri için üs kuracağı belirtildi.
DÜNYA , 28 Ekim 2021 Perşembe, 14:39
Çin, Tacikistan'ın özel harekat polisi için Afganistan sınırına üs kuracak

Tacikistan ile Afganistan'da hakimiyeti elinde bulunduran Taliban güçler arasındaki gerilim tırmanırken güvenliğin artırılması için sınıra üs inşa edileceği açıklandı.

Tacikistan parlamentosundan bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre 8.5 milyon dolara mal olacak üs, Afganistan'ın kuzeydoğusundaki Badahşan kenti ve Çin'in Xinjiang kentiyle ortak sınırı bulunan Dağlık Badahşan Özerk Bölgesi'nde kurulacak. 3.500 metrekarelik alanda inşa edilmesi planlanan üste 12 bina yer alacak.

Tacik yetkili, üste Çin askerlerinin görev yapmayacağını ifade etti.

Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, Taliban hükümetini tanımayı reddederek Taciklerin ikinci büyük grubu oluşturduğu Afganistan'daki etnik grupların hükümette daha geniş şekilde temsil edilmesini talep etmişti. Bunun üzerine Kabil, Duşanbe'yi içişlerine müdahale etmemesi konusunda uyarmıştı.

Taliban'ın Rahman hükümetini devirmeyi amaçlayan Afganistan'ın kuzeyinde konuşlu Tacik militan grubuyla ittifak kurduğu iddiaları basına yansımıştı.

Rusya öncülüğündeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ), Tacikistan hükümetine desteğini göstermek için Tacik-Afgan sınırındaki bölgede sık sık tatbikat gerçekleştiriyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR