Çocuk istismarı 'güvenli internet' ile önlenecek!
Emniyetten, cinsel istismara karşı kurulan Meclis araştırma komisyonuna öneri geldi: “Çocukların kullandığı telefonlara, ev paketlerinde olduğu gibi ‘güvenli internet’ uygulamaları otomatik olarak yüklensin”
GÜNDEM , 18 Haziran 2016 Cumartesi, 07:40
Çocuk istismarı 'güvenli internet' ile önlenecek!
Çocuklara yönelik istismar olaylarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis araştırma komisyonu, Emniyet Genel Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Osman Kolay’ı dinledi. Kolay, suçla mücadelede karşılaşılan eksiklere ve sorunlara değindi. Çocukların zamanlarının büyük bölümünü geçirdiği kurumlarda sosyal hizmet uzmanlarının sayısal anlamda yetersiz olduğuna dikkat çeken Kolay, hakkında soruşturma veya kovuşturma yapılanya da hüküm almış kişilerin izlenmesine olanak sağlayan mevzuatın da bulunmadığını kaydetti.İNTERNET UYARISI

Çocukların kullandığı telefonlara, evlerdeki paketlerde olduğu gibi “güvenli internet” uygulamalarının otomatik olarak yüklenmesini öneren Kolay, şöyle devam etti: “Velinin kayıt işlemi sırasında mobil telefonu çocuğun kullanacağını beyan etmesi halinde güvenli internet profilinin operatörler tarafından otomatik olarak tanımlanması önemli. Bizler internet kafelerde veya evlerimizde sürekli olarak çocuğun güvenli internet kullanmasıyla alakalı çalışmalar yapıyoruz. Ama bugün bütün çocukların elinde cep telefonu var. Buna yönelik güvenli internetin otomatik olarak tanımlanmasının faydalı olacağını düşünüyoruz.”

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR