'Cumalıkızık, dünyanın ortak değeridir'
BURSA'nın tarihi ve kültürel mirasına ev sahipliği yapan Cumalıkızık Köyü, Yıldırım Belediyesi'nin restorasyon çalışmasıyla geleceğe taşınıyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, tarihe sahip çıktıklarını ifade ederek, ''Cumalıkızık, yalnızca Bursa veya Türkiye'nin değil, dünyanın ortak değeridir'' dedi.
BURSA , 04 Şubat 2019 Pazartesi, 13:57
'Cumalıkızık, dünyanın ortak değeridir'

Yıldırım Belediyesi gerçekleştirdiği restorasyon çalışmalarıyla, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Osmanlı'nın kırsal mimarisinin eşsiz örneklerinden 700 yıllık Cumalıkızık'a sahip çıkıyor. Bursa Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından onaylanan 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı ile birlikte tarihi köydeki restorasyon çalışmaları sona ererken, Tarihi Cumalıkızık Hamamı ve 3. bölgedeki yapılar, Yıldırım Belediyesi ve Bursa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nın iş birliğinde aslına uygun olarak tarihi dokuya zarar verilmeden yeniden inşa edildi. Yıldırım'da yerli ve yabancı turistlerin önemli uğrak noktalarından olan Cumalıkızık, ilçede Emirsultan Külliyesi, Yeşil Türbe ve cami, Yıldırım Beyazıt Külliyesi gibi tarihi miraslardan biri olarak Yıldırım Belediyesi'nin gerçekleştirdiği önemli çalışmalarla gelecek nesillere aktarılıyor.

'KADİM BİR MASAL KAHRAMANI'

Cumalıkızık'taki tarihi mirasa sahip çıkarak bu önemli turizm merkezini aslına uygun olarak yaşattıklarını belirten Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, "Osmanlı kırsal ve sivil mimarisinin ilk örneklerinden olan Cumalıkızık'ta gerçekleştirdiğimiz restorasyon çalışmalarıyla bu önemli mirası ayağa kaldırdık. 2014 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Cumalıkızık, yalnızca Bursa veya Türkiye'nin değil, dünyanın ortak değeridir. Yıldırım'ı dünyaya tanıtan, tarihe ayna tutan bu eşsiz mirasımızı, gözettiği tarihi değerin bilinciyle gelecek nesillere taşımaya gayret gösterdik. Cumalıkızık, kentlerin, gökdelenlerin ve otobanların hüküm sürdüğü bu çağda kadim bir masal kahramanı gibi; ahşap evleri ve taş sokaklarıyla huzurun mesken edindiği nadide bir köyümüzdür. Cumalıkızık'ın ihya edilmesi ve bundan sonra da yüzyıllar boyunca dimdik ayakta durması için çalışmalar gerçekleştirdik. Kadim medeniyetimizden devraldığımız bu mirası gelecek nesillere ulaştıracak olmanın gururunu taşıyoruz" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR