Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Hesabını sorduk, sormaya da devam edeceğiz'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İç Güvenlik Birimleri ile düzenlenen iftar programında "Bu milletin birliğine, beraberliğine kasteden katil sürülerine döktükleri her damla kanın hesabını sorduk, sormaya da devam edeceğiz. Kesintisiz operasyon politikamız sayesinde terör örgütünde önemli gerilemeler yaşandı. Sadece son 2,5 yıl içerisinde 16'sı kırmızı listeden 420 sözde üst düzey teröristi etkisiz hale getirdik" dedi.
GÜNDEM , 16 Mayıs 2019 Perşembe, 22:02
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Hesabını sorduk, sormaya da devam edeceğiz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

Biz şehitleriyle yaşayan, iman eden bir dinin mensuplarıyız. Macaristan'dan Japonya'ya, İngiltere'den Ürdün'e ve Yemen'e kadar 78 şehitliği olan bir milletiz.

Geçtiğimiz günlerde annesiyle beraber 11 aylık Bedirhan bebeği vahşice katleden teröristleri yakalayıp adalete teslim ettik. Bu milletin birliğine, beraberliğine kasteden katil sürülerine döktükleri her damla kanın hesabını sorduk, sormaya da devam edeceğiz. Kesintisiz operasyon politikamız sayesinde terör örgütünde önemli gerilemeler yaşandı. Sadece son 2,5 yıl içerisinde 16'sı kırmızı listeden 420 sözde üst düzey teröristi etkisiz hale getirdik.

Suriye'deki savaştan kaçıp da ülkemize sığınan 3,6 milyon mülteciden 320 bini tekrar vatanlarına dönme imkanı buldu. Çok yakında terör örgütünün tasallutu altında bulunan diğer bölgelere bir gece ansızın girecek, gerekli temizliği yapacağız. Nereye saklanırlarsa saklansınlar vatan, millet düşmanları asla huzur bulamayacak. Bu ülkeyi sırtlanlara bırakmadık. Son FETÖ'cü hain de yargıya hesap verene kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz.

Burada siyasi kaygılardan bağımsız olarak çok önemli bir hususa dikkat çekmek istiyorum. 23 Haziran'da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri tekrarlanacak. Tüm dünyanın gözü bu seçimlerde. Kendi ülkelerinde her türlü hukuksuzluğa imza atanlar, 15 Temmuz gecesi darbecilerin kazanmasını umutla bekleyenler, bakıyorsunuz son günlerde farklı kollardan ülkemizi hedef almaya başladılar. Bu çevrelerin Türk demokrasisine gölge düşürebilmek niyetiyle ellerinden geleni ardına koymayacaklarını hepimiz gayet iyi biliyoruz.

Ellerinden geleni artlarına koymayacaklarını hepimiz biliyoruz. Bu hassas süreçte bizlere düşen milletin emanetine sahip çıkmaktır. 23 Haziran öncesi herkesi bulunduğu makamın ağırlığına uygun davranmaya davet ediyorum.

TÜSİAD BAŞKANINA TEPKİ

- TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan'ın buram buram demokrasi hazımsızlığı kokan, üstüne bir de Türkiye'yi karalamak için istatistik cinliğine başvuran konuşmasını üzüntüyle dinledim.

- 190 ülke arasında 43. çıktık.

- Ekonomik özgürlükler endeksinde 68.sıradayız.

- 17 yıl önce Türkiye'nin kişi başına milli geliri neydi, bugün Türkiye'nin kişi başına milli geliri ne? O günden bugüne sadece firman ne kadar büyüdü arkadaşların ne kadar güçlendi, onu hiç masaya yatırmıyorsun? Ben sizin 17 yıl önceki durumunuzu da biliyorum. Yeri gelirse sizi teşhir de ederim.

- Şunu bilin ki Türkiye'yi dışarıdan vuranlar vurmaya çalışıyor ama içeriden vuranlara bunun hesabını sormasını da bilirim.

- 2.5 milyon istihdam seferberliğine niçin destek vermiyor bunu da kendisine hatırlatırım.

- Daha bir hafta önce ziyaretime geldiniz. Sizlerle neler konuştuk? Unutmayalım bu ülke hepimizin ortak vatanıdır.

- Her kesimin özellikle sizlerin soğuk kanlılıkla vazifenizi en güzel şekilde yapmanız gerekiyor. Suça ve suçlulara karşı amansız vatandaşlarımıza da her daim saygılı davranacağız.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR