Darbeci hain böyle anlattı! O gece bize bir hava fotoğrafı gösterildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen 1'i firari 37 darbeci askerin aralarında bulunduğu 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılanmasına devam edildi. MAK timinde görevli Astsubay Selman Çankaya mahkemedeki ifadesinde; o gece komutanlarının, bir terör örgütü liderini almak için operasyon düzenleyeceklerini söylediğini belirtip, oradaki askerlere 'otelin yerini işaret eden bir hava fotoğrafı' gösterdiklerini belirtti.
GÜNDEM , 06 Eylül 2017 Çarşamba, 15:34
Darbeci hain böyle anlattı! O gece bize bir hava fotoğrafı gösterildi

15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldırı düzenleyen Özel Kuvvetler ve Muharebe Arama Kurtarma (MAK) timlerinde görevli, 1'i firari 37 darbeci askerin de aralarında bulunduğu 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılanmasına Muğla 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün devam edildi. Bayram tatilinin ardından duruşmalara tekrar başlandı.

"HİÇBİR ŞEY SORGULAMADIM"

Yoklamayla başlayan duruşmanın ardından, MAK timinde görevli Astsubay Selman Çankaya, 15 Temmuz akşam saatlerinde Binbaşı Taner Berber'in kendilerini göreve çağırdığını ve üst düzey terör örgütü liderini alacaklarını söylediğini anlattı. 15 Temmuz öncesi düğün hazırlığı yaptığını belirten sanık Çankaya, "Düğünüm için İzmir'deki evimin eşyalarını yerleştiriyordum. Görev yoğunluğu nedeniyle izin istedim ve beklemem söylendi. 15 Temmuz günü mesaiden ayrıldıktan sonra eşim ile kayınvalidemi Malatya'ya gönderdim. Taner Berber komutanım görev olduğunu söyledi. Depoya gittim ve hazırlık yapmaya başladık. Görevin hassasiyeti nedeniyle telefonlarımız toplatıldı, sonra geri dağıtıldı."

"BİR HAVA FOTOĞRAFI GÖSTERİLDİ"

"Taner komutanım, terör örgütü üyesini alacağımızı, isteyen kişilerin gelmeyeceğini söyledi. Ucunda şehitlik mertebesi olduğu için görevi kabul ettim. Şükrü Seymen tarafından bir hava fotoğrafı gösterildi. Toplu olarak bulunan ekipten uzaktım. Görev ile ilgili farklı bir şey duymadım. Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ülke yönetimine el koyduğunu, sıkıyönetim ilan edildiğini söyledi. Hayatım boyunca darbe görmedim. Bu yüzden hiçbir şey sorgulamadım" dedi.

DARBECİ ASKER DURUŞMADAN ATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişimi davasında öğleden sonra devam edilen duruşmada, darbe girişimi öncesi MAK Timi'nde görevli olan astsubay Selman Çankaya, savunmasına kaldığı yerden devam etti. Çankaya, "Sürekli taleplerimiz reddediliyor. Basit bir boşanma davası bile yıllarca sürerken bizim davamız 5 ayda neredeyse sonuçlanacak" dedi.

Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ ise, "Her şey nizamlı bir şekilde devam ediyor. Boşanma davası 1 yıl sürmüyor. Gökhan Şahin Sönmezateş ise tek celsede boşanıyor. Esas hakkında savunma için oradasın" dedi.

Baştoğ, oturduğu yerden kalkarak, "Bütün taleplerimizi reddediyorsunuz" diyen sanıklardan Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli yüzbaşı Ergün Şahin'i, söz verilmeden konuştuğu gerekçesiyle duruşmadan attı. Jandarma tarafından salondan çıkartılan Şahin, "Yaptığınız bizim haklığımızı gösteriyor" diye bağırdı.

Yüzbaşı Şahin'in, karar duruşmasına kadar devam edecek diğer celselere alınmamasına karar verildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR