Dışişleri Bakanlığı o iddiayı yalanladı
Dışişleri Bakanlığı, El Nusra’nın terör örgütleri listesinden çıkarıldığı haberlerine ilişkin yaptığı açıklamada “El Nusra Cephesi’nin terör örgütleri listesinden çıkarılmadığını, El Kaide’yle bağlantılı örgütler listesinden çıkarıldığını” kaydetti.
GÜNDEM , 18 Haziran 2014 Çarşamba, 13:11
Dışişleri Bakanlığı o iddiayı yalanladı

El Nusra Cephesi’nin, “Bakanlar Kurulu kararıyla terör örgütleri listesinden çıkarıldığı” haberlerine ilişkin Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlık, El Nusra Cephesi’nin halen terör örgütü listesinde yer aldığını, El Kaide’ye bağlı terör örgütleri listesinde bir düzenleme yapıldığını açıkladı.

Resmi gazete’de yayımlanan karara göre, Bakanlar Kurulu El Kaide ile bağlantılı kuruluşlar listesine üç örgüt daha ekledi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) ilgili kararlarıyla listelenen kişi, kuruluş veya organizasyonların tasarrufunda bulunan malvarlığının dondurulmasına ilişkin 30 Eylül 2013 tarihli Bakanlar Kurulu kararında yapılan değişiklik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Kurul, kararın ekindeki “El Kaide ile Bağlantılı Gerçek Kişiler” başlıklı bölümde yer alan Mohammad Ilyas Kashmiri ile Jainal Antel Salı Jr. isimli şahıslara ilişkin hükümleri yürürlükten kaldırdı. Kararla “El Kaide ile bağlantılı Tüzel Kişi, Kuruluş veya Organizasyonlar” listesine Mali’de faaliyet gösteren Al Mouakaoune Biddam ve Al Mourabitoun ile Cezayir, Mali ve Nijer’de faaliyet gösteren Al Moulathamoun eklendi. Eski listede de bulunan Islami

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR