Domuz gribi birer birer can alıyor
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, domuz gribinden ölenlerin sayısının bugün itibarıyla 33’e yükseldiğini söyledi.
SAĞLIK , 25 Mart 2015 Çarşamba, 11:11
Domuz gribi birer birer can alıyor
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu şöyle konuştu: "Domuz gribi altında farklı sağlık sorunları olsa bile H1N1 virüsü teşhisi konarak ölen hasta sayısı bugün itibariyle 33 oldu. Herhangi bir salgından bahsetmek söz konusu değil."

ALO Uyuşturucuyla Mücadele ve Destek Hattı telefon numarasını 191 olarak aldıklarını belirten Müezzinoğlu, "Nisan sonu itibariyle de geçiş dönemi çağrı merkezini kuruyoruz. İhale süreçleri 1 Temmuz'da tamamlanacak" diye konuştu. 

Sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerinin artırılmasına ilişkin, "En geç mayıs ayından itibaren nöbet ücretlerindeki yüzde 50'lik artışı tüm hekimlerimize, sağlık çalışanlarımıza yansıtabileceğiz" diyen Bakan, sigara ile ilgili de şunları söyledi: 

"Türkiye genelinde 415 sigara bırakma polikliniği 7 yıldır hizmet veriyor. Şu anda 15 yaş üzeri sigara kullanımı yüzde 31'lerin üzerinden yüzde 27'lere indi. İki milyondan fazla vatandaşımız sigarayı bıraktı. Hedefimiz 2017'ye gelindiğinde bu oranı yüzde 25'lerin ve 2023'te de yüzde 20'lerin altına indirmektir."

Sağlıkta şiddete de değinen Müezzinoğlu, "Burada en caydırıcı olanın tutuklama olduğunu düşünüyorum. O gün tutuklama, göz altı anında yapılabildiğinde o işte caydırıcılıkta çok önemsediğimiz bir konu. İnşallah bu hafta sonu itibariyle bu her iki konu da meclis gündeminde tamamlanmış olacak" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR