Ekmeleddin İhsanoğlu ilk kez konuştu
Muhalefetin 'çatı aday' olarak cumhurbaşkanlığına aday gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, kameralar önünde ilk kez röportaj verdi.
GÜNDEM , 18 Haziran 2014 Çarşamba, 09:03
Ekmeleddin İhsanoğlu ilk kez konuştu

Yeniköy'deki evinden çıkarken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ekmeleddin İhsanoğlu, "Herşeyden önemlisi büyük uzlaşmanın gerçekleşmiş olması" dedi.

İhsanoğlu, "Herşeyden önce büyük uzlaşmanın gerçekleşmiş olmasıdır. Türkiye'de farklı düşünceye sahip iki köklü siyasi partinin  uzlaşmış olması Türkiye'de demokratikleşme sürecinin çok önemli ileri bir adımıdır. Mesele şahsımla ilgili olmanın ötesinde uzlaşmanın bizatihi kendisi mühim bir gelişmedir. Uzlaşmanın konusu olan Cumhurbaşkanlığı makamına aday gösterilecek insanın profili ile ilgili hangi vasıflarda olmasıyla ilgilidir. Ve ne yapması gerektiği hususundaki uzlaşma. Bu iki partinin sağladığı uzlaşmanın arkasındaki daha geniş mutabakat çok önemlidir. Şahsımla ilgili tarafı bence ikinci derecede önemlidir. Şu safhadaki söyleyeceklerim bu anlayışta olanları tebrik ediyorum, bir Türk vatandaşı olarak. Ve buna muhatap olan bir insan olarak bu teveccühleri için çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"ZAMANI GELİNCE BU KONULARI AYDINLATACAĞIM"

CHP içinden adaylığı ile ilgili tepkilerin sorulmasına üzerine İhsanoğlu, “Bu eleştirilerin sahiplerinin kendi görüşleri, saygı duyuyorum. Benim hakkımda belki bazıları tam fikir sahibi değildir. Zamanı gelince bu konuları aydınlatacağım. Şimdi biz bir çalışma içerisindeyiz. Sizlerle daha sık buluşacağız. Bir düzen kuruyoruz. O düzen vasıtasıyla sizlerle daha geniş görüşeceğiz. Biliyorsunuz bütün hayatım boyunca hem yerli, hem uluslar arası basınla çok iyi ilişkiler kurdum. Basının kamuoyunu, halkı bilgilendirme, aydınlatma hususundaki rolüne çok önem veriyor ve saygıyla karşılıyorum. Sağlıklı bilgilerin aktarılması konusunda sizlerin de yardımına ihtiyacım olacak" yanıtını verdi.

 ''AİLE SIRLARINI ARTIK İFŞA ETMEYELİM''

Ekmeleddin İhsanoğlu, "10 Ağustos'ta seçim var? Meydanlara çıkacak mısınız?" sorusuna “Bununla ilgili çalışmalar yapılıyor, programlar yapılıyor. Bunları sizlere bildireceğiz" dedi.

İki gündür evde olduğunu ve çalıştığını belirten İhsanoğlu, “Aileniz adaylığınızı nasıl karşıladı?'' sorusuna gülerek, “Aile sırlarını artık ifşa etmeyelim" diyerek yanıtladı.

"GAYET TABİİ BİR ARAYA GELECEĞİZ"

"Genel Başkanlarla bir araya gelecek misiniz?" sorusuna da Ekmeleddin İhsanoğlu,“ Gayet tabii bir araya geleceğiz. Başkalarıyla da bir araya geleceğiz. Basının evvelki günden beri gösterdiği ölçülü tavıra teşekkür ediyorum" şeklinde cevap verdi.

"ONLARI OKUMADAN LEHTE ALEYHTE OLDUĞUMU SÖYLEMEYİN"

İhsanoğlu bir soru üzerine de  laiklik ile ilgili de şunları söyledi: "Laiklik ile ilgili geçen sene Timaş yayınlarından çıkan Yeni Yüzyılda İslam Dünyası var. Bu kitabın orijinalini 2009 senesinde yazdım. İngilizcesi 2010 yılında ABD'de çıktı. O kitabın ön sözünde din siyaset ilişkileri üzerine fikirlerimi söylüyorum ve laiklik konusundaki düşüncelerimi söylüyorum. Lütfen onları okumadan lehte aleyhte olduğumu söylemeyin. Ben fikirlerimi kaleme alan, yazan ve açıkça ifade eden bir insanım. Gizli gündemi olan bir insan hiçbir zaman olmadım" yanıtını verdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR