Elektrik kesilirse minik bebek ölecek!
Burnu ve boğazından solunum cihazlarına bağlı yaşayan 17 aylık bebeğin ailesi, bebekleri için elektriklerin kesilmemesini istiyor.
GÜNDEM , 30 Ocak 2018 Salı, 13:05
Elektrik kesilirse minik bebek ölecek!

Burnu ve boğazından bağlı olduğu solunum cihazlarıyla yaşam mücadelesi veren 17 aylık bebeğin ailesi, elektriklerin gitmesinin çocuklarının hayatını tehlikeye soktuğunu söyledi. Aile, maddi bir destek istemezken, çocuklarının sağlığına kavuşmasını ve elektrik kesintilerinin önüne geçilmesini talep ediyor.

HENÜZ TEŞHİS KONULMADI

Bingöl'de 17 aylık bebek, elektrikli solunum cihazlarıyla yaşam mücadelesini verirken, annesi en son elektrik kesintisinde bebeğinin yoğun bakıma kaldırıldığını, bu nedenle ilgililerden buna çözüm bulmasını istedi.

"ENERJİ KESİNTİSİ OLMASIN"

Merkeze bağlı İçmeler Mahallesinde ikamet eden 4 kişilik Çakırcı ailesinin 17 aylık bebeği Usame Çakırcı, burun ve boğazından solunum cihazlarına bağlı yaşıyor.

Çocukları için henüz bir teşhis konulamadığını belirten aile, solunum cihazlarının elektrikle çalıştığı için sorun yaşadıklarını ve mahallede sık sık yaşanan enerji kesintisinin olması nedeniyle çocuğunun ölüm kalım savaşı verdiğini anlattı.

"MADDİ DESTEK İSTEMİYORUZ"

Oğlunun hastalığına tam olarak bir teşhis konulamadığını belirten 21 yaşındaki Anne Filiz Çakırcı, "Oğlum doğuştan beri solunum sıkıntısı yaşıyor. Bingöl'de dışında birçok ile götürdük ama bir şey çıkmadı. Ankara'ya kadar götürdük, hastalığını bulamadık ve boğazı delindi.

Hastalığı soru işareti olarak kaldı. Beslenme sıkıntısı yaşıyor. Eskiden gülüp, rahat hareket edebiliyordu şu an bütün her şeyini kaybetti. Her gün bunun acısıyla yaşıyoruz. Kimseden bu konuda maddi destek istemiyorum. Benim oğlum için bir umudum var" dedi.

KESİNTİ YÜZÜNDEN YOĞUN BAKIMA ALINDI

En son yaşanan enerji kesintisi nedeniyle oğlunun yoğun bakıma kaldırıldığını ve beyin hücrelerinin yüzde 90'ının etkisini yitirdiğini belirten Çakırcı, "Son bir aydır mahallede ciddi anlamda elektrik kesintisi problemi yaşıyoruz.

Birkaç defa elektrik kesintisi oldu pek etkilenmedik ama ayın 13'ünde kesilen elektrik sonucu çocuğum yoğun bakımlık oldu. Önce Bingöl daha sonra hayati riski var diye Elazığ'da hastaneye sevk ettiler.

BEYİN HÜCRELERİNİN %90'I ETKİSİNİ YİTİRDİ

Elazığ'da doktorların dediğine göre, beyin hücrelerinin yüzde 90'ı etkisini yitirdi. 10 günlük tedavi sürecinin ardından eve geldik, eve geldiğimiz gecede elektrik kesintisi tekrar yaşadık. Gece yetkilileri aradığım da hastamın elektriğe bağlı yaşadığını söylemedim ama 'yapabileceğimiz bir şey yok' dediler" ifadelerini kullandı.

Yetkililere çağrıda bulunan anne Çakırcı, "Yetkililere Allah rızası için sesleniyorum. Kimseden maddi olarak beklentim yok sadece elektrik tesisatlarını yenilesinler. Bizim evladımız söz konusu. Bir insanın hayatı paradan daha değerli değil" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR