Erdoğan-Ruhani görüşmesi sona erdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tahran ziyaretini geniş şekilde haberleştiren Barzani'nin yayın organları, görüşmelerde referandumun bir numaralı gündem olacağını izleyicilerine duyurdu
GÜNDEM , 04 Ekim 2017 Çarşamba, 14:36
Erdoğan-Ruhani görüşmesi sona erdi

Irak'ın kuzeyinde dünyayı karşısına alıp bağımsızlık referandumuna giden Mesut Barzani yönetimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tahran ziyaretini dikkatle izliyor.

Referandum sürecinde Türkiye ve İran'ın gittikçe yakınlaşması, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ni (IKBY) fazlasıyla tedirgin etmiş durumda. Tahran ziyaretini ABD dönüşü açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, randevuyu 'çok önemli' olarak nitelemişti.

Hem Ankara hem de Tahran, referandum sonrası IKBY'ye çeşitli yaptırımları hayata geçirdi. Sınır kapılarını kapatan ve uçuşları durduran iki ülke, petrol konusunda da adımlar attı.

Barzani'ye ait dört ayrı dilde yayın yapan Rudaw kanalı, Erdoğan'ın Tahran ziyaretinde bir numaralı gündemin referandum olduğunu izleyicilerine aktardı. Erdoğan'ın İran'a inişi ve karşılanışı, Rudaw'ın Arapça kanalı tarafından ekrana getirildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR