Ermenistan'daki 50'den fazla muhalif gözaltına alındı
Ermenistan'ın başkenti Erivan'da sokağa çıkan muhalefetin, Başbakan Nikol Paşinyan'ın istifa etmesi talebiyle düzenlediği protesto gösterilerinde 50'den fazla kişi gözaltına alındı. Tutuklananlar arasında muhalefet partisinden bir yetkili de bulunuyor.
DÜNYA , 23 Şubat 2021 Salı, 16:00
Ermenistan'daki 50'den fazla muhalif gözaltına alındı

Başkent Erivan'da sokağa çıkan protestocular, kent merkezindeki hükümet binalarının yakınında bulunan Başbakan Nikol Paşinyan'ın istifa etmesi talebiyle protesto gösterileri düzenledi. Gösteriler sırasında 50'den fazla protestocu gözaltına alındı. ​Rus basınının aktardığı gelişmelere göre Paşinyan, Çevre Bakanlığı binasında yapılan toplantının ardından çok sayıda koruma görevlisinin eşliğinde, toplanan göstericilerin hakaretvari bağırışları altında hükümet binasına yöneldi.

Bunun üzerine polis, Başbakan'a hakaretler yağdıran kişileri gözaltına almaya başladı. Ermenistan polisi basın dairesinden yapılan açıklamada son verilere göre 57 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Bildirildiği üzere Ermenistan muhalefetinden Taşnaksutyun partisinin sözcüsü İşhan Sagatelyan, polis tarafından gözaltına alınmaya çalışılırken tartaklandı. Sagatelyan'ın yüzündeki kanın da göründüğü dayak görüntüleri, bir dizi yerel medya kuruluşu tarafından canlı yayınlandı. Fakat sonuçta muhaliflerin yoğun baskısı altında polis Sagatelyan'ı bıraktı.

Polis, Paşinyan'ın Çevre Bakanlığı'nın bulunduğu binadan ana hükümet binasına kadar olan yaklaşık 200 metrelik mesafeyi geçmesini sağlamak için göstericilerin bulunduğu alanı boşaltmaya çalıştı. Muhalefet ayrıca akşam saatlerinde polis ve başsavcılık binalarına yürüyüş düzenlemeyi planlıyor. Ermenistan'da muhalefet, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde ateşkesin sağlandığı 10 Kasım'dan bu yana Başbakan Nikol Paşinyan'ın görevi bırakması talebiyle eylemler düzenliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR