Ertuğrul Sağlam futbolcularından umutlu
Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam ve başarılı orta saha oyuncusu Musa Çağıran, Bursa Atatürk Stadı'nda düzenlenen basın toplantısında soruları cevapladı.
BURSASPOR , 08 Ağustos 2012 Çarşamba, 16:01
Ertuğrul Sağlam futbolcularından umutlu

Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Bursaspor ile ilgili alakalı gelecek adına karamsar tablo çizmenin kötü niyetli insanların bir beklentisi olduğunu belirterek, "Buna kimse alet olmasın. Rakamlar ortada. Hem yönetimde hem de teknik kadroda istikrar ortada. Günlük başarılarla yetinmeyeceğiz. Başarıda devamlılık ve istikrarı elde edeceğiz. Geçmişe baktığımız zaman göğsümüzü gere gere insanlara ne yaptığımızı güzel bir şekilde açıklayabiliyoruz. Tüm Bursasporlular şu tabloyla bir defa daha gurur duymalılardır. Ben bu çocuklardan çok umutluyum. Bu sezon da çok iyi bir sezon geçireceğiz" dedi.

Gündeme ilişkin konularla konuşmasına başlayan Sağlam, camianın ufak kesiminde karamsarlık gözlemlediklerini söyledi. Bunun gereksiz olduğunu belirten Sağlam, "2 Ocak 2009 tarihinde göreve başladık. Yağmurlu bir gündü. Bereketli bir gündü. Bizim geldiğimiz gün Bursaspor'da ilk devre bitmemiş olmasına rağmen 3'üncü antrenör olarak geldim. Antrenör değişikliğinin çokça yaşandığı bir kulüptü. 2009'da başladığımız bu görevimizde 4'üncü sezon sonunu gördük. Ülke şartlarında, ülke insanının futbola bakış açısını analiz ettiğiniz zaman yaşanılır bir durum değil. Bursa gibi beklentilerin çok yüksek olduğu bir şehirde az rastlanır durumdu. Biz, özellikle kulüp içinde başkanımız, yönetimimiz, personel ve futbolcularımızla oluşturduğumuz ekip bütünlüğünü halkımızı da kattık. Bursaspor tarihinin en parlak günlerini hep beraber yaşadık. Ortaya güzel bir durum çıktı" dedi.

Üç buçuk senelik dönemdeki istatistikleri çıkaran Sağlam, "Kısa ve öz olarak üç buçuk senelik dönemde 126 lig maçı oynamışız. Bu 126 lig karşılaşmasındaki puan tablosuna baktığımız zaman Fenerbahçe'nin arkasında ikinci durumdayız. Baktığımız zaman bizden çok büyük imkanlarla mücadele eden rakiplerimizi geride bırakmışız. Bununla beraber bu takımların içinde 126 maçlık dönemde en az gol yiyen takım olmuşuz. En az yenilen ikinci takım yine biz olmuşuz. En fazla kazanan da ikinci takım olmuşuz. Bu takım 4 tane sezon içinde bir birincilik, bir ikincilik, bir üçüncülük almış, bir beşincilik almış ve kupa finali oynamış. Yine bu dönem içinde şampiyonlar ligine katılmış, iki senedir de UEFA'ya katılmış. 3 sene üst üste Avrupa Kupası'nda oynama imkanını da rakiplerimizin içinde bazıları başaramadı" diye konuştu.

"GÜNLÜK BAŞARILARLA YETİNMEYECEĞİZ"
"Bursaspor'un en acı gününe Sakarya'da şahit oldum" diyen Sağlam, "Bugün çıkmış, futbol bilgisinden, futboldan bihaber ve niyetinin çok kötü olduğuna inandığım belli bir kesim, başarısızlıktan ve gelecek adına umutsuzluktan bahsedebiliyor. Bir başarısızlık olmuşsa, bir hayal kırıklığı yaşanmışsa Bursaspor'u takip edenler bizden önce neler olduğunu çok iyi biliyordur. Bu takımla alakalı gelecek adına karamsar tablo çizmek kesinlikle kötü niyetli insanların bir beklentisidir. Buna kimse alet olmasın. Rakamlar ortada. Hem yönetimde hem de teknik kadroda istikrar ortada. Günlük başarılarla yetinmeyeceğiz. Başarıda devamlılık ve istikrarı elde edeceğiz. Geçmişe baktığımız zaman göğsümüzü gere, gere insanlara ne yaptığımızı güzel bir şekilde açıklayabiliyoruz. Tüm Bursasporlular şu tabloyla bir defa daha gurur duymalılardır. Takımlarına da destek olmalılardır. Bunu özellikle rica ediyorum. Bu takım bu başarıları üretti. Ben bu çocuklardan çok umutluyum. Bu sezon da çok iyi bir sezon geçireceğiz. Bunu da yarın akşam oynayacağımız karşılaşmada da herkese göstereceğiz" şeklinde konuştu.

Takımın son durumu ile ilgili de bilgi veren Ertuğrul Sağlam, "Takımda Vederson'un çocuğuyla alakalı rahatsızlığı vardı. Maça yetişemeyecek. Onu kullanamayacağız. Onun dışında eksiğimiz yok. Sestak'ın cezası bitti" dedi. Sağlam, futbolcu Musa'nın da yarın forma giyeceğini sözlerine ekledi.

SAĞLAM'DAN TURGAY YORUMU
Turgay Bahadır ile ilgili yöneltilen soruyu yanıtlayan Sağlam, "Turgay gitti. Bizim için onun gitmesi sürpriz olmadı. Geçtiğimiz sezon onunla alakalı bazı olumsuzluklar yaşadık. Üzülerek söylemek istiyorum ki, ülke insanın yapısı ve şartlar ne bir insanın bir kulüpte çok uzun süre kalmasına izin veriyor, ne de herhangi bir futbolcunun takımda uzun süre görev almasına izin veriyor. Bu sıkıntıları hep beraber yaşıyoruz ve yaşayacağız. Bir yerde çok uzun süre kaldığınız zaman insanların bakış açısı farklı oluyor. İlişkiler yozlaşıyor. Sonra ayrılık kendiliğinden ortaya çıkıyor. Turgay da bu sıkıntıyı yaşadı. Turgay'a teşekkür etmek istiyorum. Allah razı olsun. Biz kendisinden çok faydalandık. Kulübe para kazandırarak ayrıldı" ifadelerini kullandı.

"FORSELL, ANİDEN GELİŞEN TRANSFR OLDU"
Yeni transfer Forsell'in aniden gelişen bir transfer olduğunu söyleyen Sağlam, "Ersel hoca Finlandiya'da kaldı ve onun iki maçını seyretti. Ersel hocanın bilgileri doğrultusunda biz de oyuncuyu izledik. Tanımaya çalıştık. 22 yaşında. Finlandiya A Milli takımı için beklentileri olan bir futbolcu. Bizimle beraber başka talipleri olan bir futbolcu. Geçtiğimiz sezon Hollanda'ya transferi son anda gerçekleşmeyen, önemli yeteneklerden bir tanesi. Maaliyeti de uygun olduğu için bu transferi yapmak istedik. Önemli bir oyuncu. Yetenekli bir oyuncu. İnşallah takıma da biran önce adapte olur. Bu beklentilerle Forsell'i transfer ettik" ifadelerine yer verdi.

Bir gazetecinin, "Tagoe'den faydalanamıyorsunuz. Turgay transfer oldu. Yeni forvet oyuncusu gündeme gelir mi?" sorusuna ise, Sağlam şu yanıtı verdi:


"O bölgede Bangura, Sestak da oynayabiliyor. Şu gün için çok acil bir arayışımız yok. Ama ilerleyen dönemlerdeki sıkıntımız şu olabilir; sezona başlarken yerli transfer yapalım dedik. Ama maalesef beklediğimiz ölçülerde bize katkı sağlayacak oyuncuyu alamadık. Şartlar oluşmadı. Öyle bir oyuncu da ülkede yok zaten. Yabancı almak zorunda kaldık. İnşallah bir transfer daha yapmayı düşünüyoruz. O da yabancı olacak. Bizim kulüpte transfer bitmez. Oluşacak durum karşısında yerli oyuncu ihtiyacımız ortaya çıkabilir. Bunu da gidermek için çalışmamız olacak. Şu anda iki isim üzerinde yoğunlaştık. Onlardan birisinin olmasını bekliyoruz."
Sağlam, takıma yeni gelecek oyunculara göre gidenlerin olabileceğini vurgulayarak, "Bu işin bir maliyet hesabı var. Kadroyu doldururken birilerini de boşaltmak zorundasınız. Antrenman kalitesini yükseltecek seviyeye de indirmeniz lazım. O bölgede şişkinlik oluyorsa birilerini de göndermek zorundasınız. Şu gün itibariyle yedekte bekletip çok büyük paralar ödeme lüksümüz yok. Bir mevkiye adam alıyorsak birini göndermemiz gerekecek" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Taraftarın Vederson'a yaşanan olaylar ile ilgili tepkisi var. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Sağlam, "Diyelim ki, biz Vederson'a bu yaptırımı uyguladık ve peşinen suçlu ilan ettik. Yarın bir gün yargıtay bu kararı onamadı. Suçsuzdur dedi. Bu işin vicdan azabıyla hesabını nasıl vereceğiz. İşin içinden çıkamıyorum. Bu gibi durumlara karşı bakış açımızı ve tavrımızı herkes biliyor. Taviz verilmemesi gereken konu ama aksi bir durumda bunun hesabını kimse veremez. Ömür boyu bu işin vicdan azabıyla kavruluruz ve bunun altından kalkamayız. Taraftarlarımızın da bu olayı bu şekilde bilmesi gerekir" cevabını verdi.

Genç orta saha oyuncusu Musa Çağıran ise, Finlandiya'da istemedikleri bir sonuç aldıklarını söyleyerek, "Şanssız bir gol yiyerek mağlup duruma düştük ve sahadan mağlup ayrıldık. Maça baktığımız zaman pozisyonlarımız vardı. Ama değerlendiremedik. Bursa'da kendi evimizde oynuyoruz. Rakibimiz kapanacaktır. Biz de onları açmak için elimizden geleni yapacağız. Biz gerçekten UEFA Avrupa Ligi'nde Bursaspor'u temsil etmek istiyoruz. İyi bir sonuçla ayrılıp hedefimize yürümek istiyoruz" dedi.

 

 


 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR