Eşi motosiklete binmesine karşı çıkınca...
Antalya'da kaza yapmasından korkan eşinin hiç istememesine rağmen motosiklet tutkusunu bırakamayan ilkokul mezunu motosiklet tamircisi Mehmet Şan, kendi çizimleri ve yine kendi üretimiyle 4 tekerlekli, 350 beygir gücünde, 9 saniyede 400 metreye ulaşan yeni araç yaptı. Yerli mucidin aracı 260 kilometre hıza ulaşabiliyor.
GÜNDEM , 06 Kasım 2016 Pazar, 11:05
Eşi motosiklete binmesine karşı çıkınca...
Antalya’da motosiklet tamircisi 32 yaşında Mehmet Şan’ın eşi Raziye Şan, kaza yapmasından korktuğu için eşinin motosiklete binmesine karşı çıktı. Şan, 4 tekerli yeni bir aracın projesini çizdi. İlkokul mezunu Şan, istediği projeyi profesyonel üretim yapan merkezlere yaptıramayınca ağabeyi Yakup Şan’la 35 metrekarelik tamirci dükkanında geceleri işe koyuldu.

"400 METREYİ 9 SANİYEDE TAMAMLIYOR"

Önce trafik kazası yapmış ve kullanılamayacak bir otomobil motorunu ele alan iki kardeş, motoru çalışır hale getirdi. Daha sonra kısıtlı imkanlarla aracın kaportasını ve diğer teknik aksamlarını kendileri üreten Şan kardeşler, yeni araçlarını çalışır hale getirdi. Şan kardeşler 260 kilometre hıza ulaşan ve 400 metreyi 9 saniyenin altında tamamladığını söyledikleri araçlarına ’Şankart’ adını verdi.

260 KİLOMETRE HIZ YAPIYOR

Şankart’ı doğaçlama yaptıklarını aktaran Mehmet Şan, insanların tavsiyeleriyle profesyonel bir araç ürettiklerini söyledi. Türkiye’de araçlarının yarışacak kulvarı olmadığını dile getiren Şan, "Go kart aracının lastiğini kullandık. Tekerler küçük ama bu hıza ancak bu tekerler dayanabilirdi" dedi.

350 BEYGİR GÜCÜNDE

Yapılan incelemede aracın 350 beygir gücünde olduğunun ortaya çıktığını kaydeden Şan, 270 kiloluk aracın 2.40 metre boyunda olduğunu kaydetti. Aracın kendi fiziksel yapısına göre olduğunu belirten Şan, "Keyif alarak kullanıyorum. Benim dışımda kimse kullanmaya cesaret edemiyor. Sadece Avrupa şampiyonu bir hız yarışçımız kullandı ve beni tebrik etti. İnsanlar benzerinden kendilerine istiyor. Her gün geliştiriyoruz" diye konuştu.

25 BİN TL’YE MAL OLDU

Türkiye’de drag yarışlarında 400 metre rekorunun 9.5 saniye olduğunu ifade eden Şan, şöyle konuştu:
"Bizim aracımız 400 metreye 9 saniyede ulaştı. Çevremizdeki esnaf bizimle dalga geçti. ’Yeter ne uğraşıyorsunuz, ne yapacaksınız’ dediler. Ama bu bir tutku meselesi. Ağabeyimle 5.5 ay geceleri çalışarak Şankart’ı oluşturduk. İşçilik hesaplamazsak arıcımız 25 bin TL’ye mal oldu."

MOTOSİKLET RUHUNU 4 TEKERE TAŞIDI

Eşinin motosiklet tutkusu yüzünden kendisinden neredeyse boşanacağını belirten Şan, "Eşime hız motorlarına binmeyeceğime söz verdim. Ama motosiklet ruhunu 4 tekere taşımak istediğimi söyledim. Önce hoş bakmadı, sonrasında o da destek çıktı. Binmeye cesaret edemedi gelip üstünde fotoğraf çektirdi" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR