Farkındalık için beyaz balon
Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi bahçesinde toplanan akciğer kanseri hastaları, akciğer kanserine karşı dikkat çekmek için balon uçurdu.
BURSA , 16 Kasım 2018 Cuma, 13:03
Farkındalık için beyaz balon

AKCİĞER kanserine dikkat çekmek isteyen Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi, önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Akciğer kanseri hastalar beyaz balon uçurdu. Kanser Derneği Başkanı Aysun Arslan, "2-30 Kasım Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı münasebetiyle Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi bahçesinde akciğer kanseri tedavisi gören hastalarımızla birlikte toplandık. Maksadımız, kapımıza kadar dayanmış olan bu hastalıkla ön yargıları azaltarak, kanserde erken teşhisin hayat kurtardığına dikkat çekmek" diye konuştu Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi Başhekimi Halil Karahan, "Dünyada en çok görülen kanser türü akciğer kanseridir. Bunun yüzde 98'i sigaraya bağlı oluşmakta. Sigarayı bırakmakla veya hiç başlamamakla tamamen hallede bileceğimiz bir kanser türü" dedi.

'TİRYAKİYE ISRAR ETMEYİN'

Akciğer kanseri ile mücadele konusunda Sağlık Bakanlığı'nın gerekli tüm desteği sağladığını belirten Başhekim Halil Karahan,"Devletimiz bu hastalığın tedavisini ücretsiz yapıyor. İmkanların gereksiz bir hastalık için aktarılması, insanların kendilerinin halledebileceği bir konuyu halletmeyip küçük bir keyif uğruna kendi haytalarını heba etmeleri, sevenlerin bir sürü acı çekmesi, sağlık, sosyal ve ekonomik anlamda çok ciddi sonuçlara gebe oluyor. Sigarayı bırakmak kolay değil. Hasta yakınları hastaların başlarının etlerini yemeyip, bırak diye ısrar etmesinler. Bir şeyi ne kadar ısrarla söylerseniz o kadar sahip çıkılıyor. Yanlış olduğu bile bile sahipleniliyor. Karşımızdaki düşman çok güçlü. Amerika'daki pisko, ilaç ve grup terapisine rağmen, yüz kişide sigarayı bırakma oranı yüzde 35-40" ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR