Fernandao'ya kötü haber! 2020'ye kadar Milli Takım...
Fenerbahçe'nin Brezilyalı futbolcusu Jose Fernandao, Türk vatandaşlığı alsa dahi FIFA kuralları nedeniyle Ocak 2019'a kadar Milli Takım'da oynayamayacak.
SPOR , 28 Mart 2016 Pazartesi, 19:12
Fernandao'ya kötü haber! 2020'ye kadar Milli Takım...
İki yıldır Spor Toto Süper Lig'de futbol oynayan  Fenerbahçe'nin Brezilyalı futbolcusu  Jose Fernandao'nun, Türk vatandaşlığına geçse bile A Milli  FutbolTakımı'nda forma giyebilmesi için Ocak 2019'a kadar  Türkiye'de oynaması gerekiyor.
FIFA'nın ulusal takımlarda oynama statüsünde yer alan 7. maddesine göre, 18 yaşını geçen bir futbolcunun, bir ülkenin milli takımında forma giyebilmesi için o ülkede aralıksız en az 5 yıl futbol oynaması şart koşuluyor.

TÜRK VATANDAŞLIĞI ALSA BİLE OYNAYAMAZ

Fernandao'nun 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 25. maddesine göre  Bakanlar Kurulu kararıyla derhal Türk vatandaşlığına geçme hakkı bulunuyor.

Bu maddeye dayanarak Brezilyalının, 2016  Avrupa  Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2016) oynamasına yönelik basında haberler yer alsa da bu durum FIFA'ya göre imkansız gözüküyor. Böylece Fernandao, Türk vatandaşlığını alsa bile Ocak 2019'a kadar ay-yıldızlı formayı giyemeyecek.

KURAL 2008'DE DEĞİŞTİ

FIFA, ulusal takımlarda oynama statüsünde 2008 yılında değişikliğe gitti. Bu yıldan önce yabancı futbolcunun 2 yıl aynı ülkede oynaması ve o ülkenin vatandaşlığına geçmesi yeterli oluyordu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR