FETÖ'den iç çamaşırlı mesaj!
İzmir'de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan ve örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in kuryeliğini yaptığı iddia edilen Malik Ejder Eriş'in yargılanmasına devam edildi.
GÜNDEM , 08 Ağustos 2017 Salı, 10:14
FETÖ'den iç çamaşırlı mesaj!

İzmir 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada "silahlı terör örgütü üyesi olma" suçlamasıyla yargılanan tutuklu sanık Eriş, hazır bulundu.

Duruşmada, kapatılan Zaman gazetesinin eski genel müdürlerinden Nurettin Veren, tanık olarak ifade verdi. Bir dönem örgüt içerisinde yer aldığını, Fetullah Gülen ile ilişkilerinin bozulması sonrası 1996 yılından itibaren bağını kopardığını anlatan Veren, o dönemden bu yana örgütle medya ve yazdığı kitaplar yoluyla mücadele verdiğini anlattı.

Sanığın Fetullah Gülen ile 1970'li yıllardan itibaren ilişkisi olduğunu, 17-25 Aralık sürecinden sonra da Gülen'e hizmet vermeye devam ettiğini söyleyen Veren, "Sanığın da içinde yer aldığı bir grup vardı. Bu grup, küçük işler, bekçilik, temizlik gibi işlerde görevlendirilirdi. Bu gruptan bazı kişiler İstanbul'da bazıları İzmir'de görevlendirildi. Kuryelik yaptılar, Fatih ve Yamanlar kolejlerinde, gazetede görevlendirildiler." dedi.

"Tek sayfa Kur'an okuyamaz"

Veren, örgütle bağının kesilmesi sonrası sanığın kendisine destek olacağı endişesiyleABD'ye gönderildiğini iddia ederek şöyle konuştu:

"Ben örgütle ilgili açıklamalarda bulunduktan sonra FETÖ, sanığın da içinde bulunduğu bazı kişileri bana tavır almak üzere ABD'ye gönderdi. Kendilerine üst düzey görevler verildi. Sanık ile arkadaşları bana destek vermediği gibi FETÖ'ye hizmet etmeye devam ettiler, örgütün korumalığını yaptılar.

Sıklıkla ABD'ye gitmeleri kendilerine örgüt içinde itibar sağladı. Oradan öğrendikleri sapkın bilgileri dini bilgi gibi anlatıp örgüte sempatizan kazandırmaya çalıştılar. Fatih Koleji'nde hademeydi. ABD'ye gittikten sonra dini bilgilerle havalandırdılar. Tek sayfa Kur'an okuyamaz, vaaz verdirttiler bunlara."

İç çamaşırıyla mesaj

Sanığın Gülen'in kuryeliğini yaptığını ve ABD'ye gidiş gelişlerinde örgütün mesajlarını taşıdığını belirten Nurettin Veren, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kuryelik yapan kişiler, mesajları cevşen ya da küçük kitaplar içerisinde verirdi. Fetullah Gülen'e ait takke, tespih, cevşen, seccade, iç çamaşırları gibi materyaller verilirdi. Kime mesaj verilecekse o kişi bunları anlardı.

Sanık bunları bilmeyebilir ancak götürdüğü kişiler bunun anlamını biliyordur. Bunlar saf, FETÖ'ye bağımlı kişiler. FETÖ maddi yönden baktı bunlara. Halen de destek olduğunu düşünüyorum. Sanığın etrafını ilmen etkileyecek bir bilgisi yok. FETÖ'den duyduğu mistik hikayeleri anlatır."

Sanık Malik Ejder Eriş ise hakkındaki suçlamaları reddederek "Kime vaaz vermişim, söylesin. ABD'den kime ne getirmişim? ABD'ye gittim ama FETÖ adına kuryelik yapmadım." dedi.

Mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR