FETÖ, PKK ve IŞİD'in 164 kilit ismi kıskaca alındı
Terör örgütleri FETÖ, PKK ve IŞİD’in kara para haritası çıkarıldı. Terör örgütlerinin finans trafiğini yöneten 165 kilit isim küresel kıskaca alındı.
GÜNDEM , 31 Ağustos 2016 Çarşamba, 08:55
FETÖ, PKK ve IŞİD'in 164 kilit ismi kıskaca alındı
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), PKK, IŞİD ile doğrudan bağlantılı 165 isim küresel kıskaca alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Hepsinin arkasında aynı surat var" dediği bu terör örgütlerine yönelik küresel operasyon kapsamında 100 ayrı dosya açıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda üç örgütün finansörü, kasası olarak görülen 165 kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu. İstihbarat birimleri, döviz bürolarından finans kurumlarına kadar geniş bir alanda şüpheli işlemleri, para hareketlerinin küresel ve bölgesel bazdaki hareketlerini takibe aldı. IŞİD'e son üç yılda 4 Avrupa ülkesi üzerinden yüklü miktarda para transferi, PKK'nın kaçak sigara, uyuşturucu başta olmak üzere yürüttüğü kara para trafiği, FETÖ'nün 'himmet' adı altında suç örgütlerinin parasını nasıl akladığı ortaya kondu. Paraların ağırlıklı olarak 14 Avrupa ülkesi üzerinde dolaşım yaptığı belirlendi.

KARA PARA HARİTASI

 Avrupa'daki kara para izleme kurulları, ABD, OECD ile koordineli operasyonlar genişletildi. Emniyet ile MİT, PKK, FETÖ ve IŞİD'in para trafiğine ilişkin bilgileri değerlendiren MASAK bu örgütlerin Avrupa'daki bankalardan yaptığı para transferlerinin de izini sürüyor. Gelen bilgilerle terör örgütlerinin, para kaynakları ve bu bankalardaki hesapları da tespit ediliyor. Terörizmin finansmanı ile mücadele kapsamında Mali Eylem Görev Gücü (FATF) ve Egmont Grubu gibi uluslararası kuruluşlar nezdinde de bu örgütlerin faaliyet gösterdiği tüm ülkeler üzerinde baskı kurulması istendi. İstihbarat, emniyet ve adli makamlara iletilen dosyalarda yer alan dikkat çekici bazı başlıklar şöyle:

* HAKKÂRİ, ŞIRNAK YOLU: Terör örgütü PKK, Avrupa'daki parasını Hakkâri, Şırnak başta olmak üzere doğudaki bazı iller üzerinden Kuzey Irak'a aktardı. Kuryeler ve bazı bankalar üzerinden bu illere gelen paralar HDP'li belediyelerin de yardımıyla örgüte dağıtıldı.

* IŞİD TEHDİTLE TOPLUYOR: Terör örgütü IŞİD'in yaklaşık 2 milyar dolar nakit parası olduğu tahmin ediliyor. Örgüt ele geçirdiği bölgelerde haraç şebekesi kurarken, bölgedeki inşaat şirketleri başta olmak üzere bütün işletmelerden tehditle para topluyor.

Örgütün fonlarının ana kaynağını ise petrol ve kaçak yolla yapılan satışlar oluşturuyor. Petrol ve dizel satışına ilişkin alıcı ağları ortaya konulurken, Türkiye bu örgüte fon akışını önlemede kilit rol üstlendi.

* HARAÇ LİSTELERİ ELE GEÇİRİLDİ: İstihbarat birimleri bu örgütlerin para trafiğinin yanı sıra kimlerin hesabına para aktarıldığına ilişkin haraç listesine de ulaştı. Bu listelerde ünlü işadamlarının da olduğu, sınırdaki kaçakçılıktan elde edilen paraların da PKK'ya aktarıldığı saptandı. Sadece sigara kaçakçılığından elde edilen gelirin bu yıl itibarıyla 2 milyar lirayı bulduğu belirtiliyor.

* KURYELERİ KULLANDILAR: FETÖ, kuryeler aracılığıyla 17 Aralık sonrası yoğun bir şekilde yurtdışına kara para çıkardı. Son 2 yıllık dönemde örgütün finansörü şirketler üzerinden 100 milyar dolara yakın para trafiği gerçekleşti. Bazı Avrupa ülkelerinden, Sudan, Malta, Azerbaycan'a yapılan yüklü miktarda para transferleri dikkat çekti.

* 3 MİLYAR DOLARI BULDU: Kara para trafiğine ilişkin savcılıklara gönderilen ihbarların parasal değeri 3 milyar doları geçmiş durumda. FETÖ himmet adı altında topladığı paraların büyük bölümünü altın, fonlama ile kazanılmış göstererek örgüt üyeleri adına kurulan şirketler üzerinden akladı. Sadece yurtdışına gönderilmesi değil, yurtdışından gelen paraların da ülke içinde aklandığı belirlendi

* DERNEK, VAKIFLAR BAŞI ÇEKTİ: Bu örgütlerin finansmanına destek veren kurum ve kişilerin listesi çıkarıldı. Direkt para transferi yapan kuruluşlar arasında başı çeken dernek, vakıfların kapatılması için yasal girişim başlatıldı.

* ÖRGÜTLERE DESTEK: FETÖ'nün kayıt dışı para trafiğinde uluslararası suç örgütleri çıktı. Örgüte destek veren bazı şirketler üzerinden uluslararası suç örgütlerinin paralarının aklandığı belirlendi. Paralar, farklı isimler adına kurulan şirketler üzerinden FETÖ'ye yakın bankalara yatırılarak aklama işlemi tamamlandı.

* NAKİT VE ELDEN MİLYARLAR: PKK'ya son bir yılda yoğun şekilde yürütülen operasyonlara karşın Avrupa ülkeleri üzerinden aktarılan paranın 30 milyon euroya yakın olduğu belirlendi. Nakit ve elden örgüte ulaştırılan paralar ise milyarları buldu. Örgütün, Avrupa'daki dernekler üzerinden elde ettiği gelir de 250 milyon euroya ulaştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR