Fransa'da seçilmişlerin seçim günü
Fransa'da parlamentonun üst kanadı senatoda görev yapan 348 senatörden 170'inin değişeceği kısmi seçim için yarın sandığa gidilecek. Türk kökenli siyasetçi Metin Yavuz'un da yarışacağı senato seçiminde, milletvekili genel seçiminden farklı olarak halk değil sadece seçilmişler oy kullanacak.
DÜNYA , 23 Eylül 2017 Cumartesi, 14:21
Fransa'da seçilmişlerin seçim günü

Fransa'da bir senatör 6 yıllığına seçilirken, her üç yılda bir senatonun bir bölümü yenileniyor. En son 2014'te yapılan kısmi seçimlerde göreve başlayan senatörler, 2020'de görev sürelerini tamamlamış olacak. Yarınki seçime, Paris'teki tarihi Lüksemburg Sarayı'nda 6 yıl boyunca görev yapmak için bin 996 aday başvurdu. Milletvekili genel seçiminden farklı olarak, senato seçimlerinde halk değil, sadece "seçilmişler" oy kullanabiliyor.
Bunlar, senatörlerin aday olduğu seçim bölgesindeki "seçilmiş kişiler" anlamına geliyor. Fransa'da sayıları yaklaşık 162 bin olan senatör ve milletvekilleri, bölge, departman ve belediye meclislerinin üyeleri, senatörleri seçmek için oy kullanacak. Yerleşim yerlerinin nüfus ve büyüklüklerine bağlı oluşturulan Seçiciler Kurulu, senatoya girecek adayların belirlenmesinde rol alacak.

SÖZ SAHİBİ CUMHURBAŞKANI

Yarı başkanlık sistemiyle yönetilen Fransa'da cumhurbaşkanı büyük oranda söz sahibi. Bu sistemde, yürütmeyi cumhurbaşkanının atadığı başbakan ve başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu gerçekleştirirken yasama işlevini ise iki kanatlı parlamento yerine getiriyor. Parlamentonun alt kanadını 577 üyesi bulunan ulusal meclis, üst kanadını ise 348 üyeli senato oluşturuyor.
Fransızlar, ulusal meclis ve senato arasındaki farkı anlatabilmek için "Ulusal meclis siyaset yapar, senato ise hukuka uygun olup olmadığını denetler" ifadelerini kullanıyor.
Fransa'da cumhurbaşkanının ulusal meclisi lağvetme yetkisi bulunurken, bu yetki senato için söz konusu olmuyor. Cumhurbaşkanının herhangi bir nedenle görevinden ayrılması durumunda yerine senato başkanı geçiyor.

MACRON ÇOĞUNLUĞU İSTİYOR

Ülkede bir yıllık siyasi hareketle girdiği seçimlerden tarihi başarıyla çıkan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM), yakaladığı rüzgarı senato seçimlerinde de sürdürüp, parlamentonun üst kanadında da çoğunluğu elde etmek istiyor. Mevcut durumda 30 civarında senatörü saflarına çekmeyi başaran LREM, yarınki seçimlerden başarıyla çıkıp senatodaki üstünlüğünü de kurma amacında.
Senatoda mevcut yapıda çoğunluğu sağ ve merkez sağ elinde tutarken, toplam 142 üyesi bulunan Cumhuriyetçilerden (LR) 53 senatör yenilenecek. Merkez sağın kontrolündeki grupta ise 42 üye bulunuyor. Senato Başkanı Gerard Larcher'in yeniden seçileceğine kesin gözüyle bakılırken, Macron'un, ulusal mecliste uyguladığı yöntemin bir benzerini seçimden sonra senatoda da uygulamaya sokacağı belirtiliyor.

AŞIRI SAĞDAN ADAY PATLAMASI

Ulusal mecliste sağcı üyelerin bir kısmının oluşturduğu Yapıcılar grubunun desteğini alan Macron, senatoda da benzer bir hamle ile çoğunluğa ulaşmayı deneyecek. Macron'un bu amaçla Bas-Rhin Senatörü ve eski Strazburg Belediye Başkanı Fabienne Keller ile anlaşma sağladığı iddiaları da kulislerde dillendiriliyor. Son seçimlerde büyük hezimetler yaşayan Sosyalist Parti (PS) ise mevcut senatör sayısını mümkün olduğunca korumaya çalışacak. 86 senatörden oluşan sol gruptan 46'sı yenileniyor. Tarihinin en kötü günlerini geçiren partinin hedefi senatoda 50'nin altına düşmemek.
Aşırı sağ Ulusal Cephede (FN) yaşanan aday patlaması da dikkati çeken konulardan biri. Milletvekili genel seçiminde başarılı olamayan yüzden fazla adayın, yarınki seçimlerde senatör olabilmek için yarışacağı açıklandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR