Fransa göçmen kampında şiddetli çatışma yaşandı
Calais göçmen kampında çıkan şiddet olaylarında 5'i ağır 13 sığınmacı yaralandı. Fransa İçişleri Bakanı Calais'deki mevcut durumdan dolaylı olarak Almanya'yı sorumlu tuttu.
DÜNYA , 02 Şubat 2018 Cuma, 15:46
Fransa göçmen kampında şiddetli çatışma yaşandı

Fransa'nın kuzeyinde Calais şehrindeki göçmen kampında yaşanan şiddet olaylarında 5'i ağır 13 sığınmacı yaralandı. Polis olayda sorumluluğu olduğu iddia edilen 27 yaşındaki Afgan uyruklu bir kişiyi ararken Fransa İçişleri Bakanı konuyla ilgili açıklamasında Calais kampındaki mevcut durumdan dolaylı olarak Almanya'yı sorumlu tuttu.

Bölgeyi ziyaret eden İçişleri Bakanı Gerard Collomb, Calais göçmen kampındaki olayları daha önce görülmemiş kritik ve çok tehlikeli bulduğunu söyledi.

Fransız bakan, "Almanya'da son 3 yılda 300 bin kişinin sığınma başvurusu reddedildi ve onlar da buraya geldiler. Bu da gösteriyor ki uygun bir yasal düzenlemeye gidilmezse problemi çözemeyeceğiz." dedi

Fransa'daki bazı kaynaklar kamptaki Afgan ve Eritreli sığınmacılar arasında çıkan kavganın, polis müdahalesinin ardından başladığını, yaralı sayısının 15 olduğunu ve hayati tehlikesi devam eden yaralıların silahla vurulmuş olduğunu bildirdi.

Altı bin kişinin yaşadığı Calais kampının yetkilileri polisiye tedbirleri abarttıkları yönünde zaman zaman eleştiriliyordu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR