Gemlik'te Zeytin Festivali
Bursa'nın Gemlik ilçesinde Zeytin Festivali hazırlıkları sürüyor. Gemlik Kent Konseyi, bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceği Uluslararası Zeytin Festivali programını açıkladı.
BURSA , 07 Eylül 2017 Perşembe, 14:03
Gemlik'te Zeytin Festivali

Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Serim, ''Bu yıl Zeytin Festivali'nin üçüncüsünü tertipleyeceğiz. Festivalde, basın mensuplarımızın da çok emeği var. Festival şimdiden çok ilgi gördü. Katılanlar her yıl artıyor. Bazen davet etmeyi unuttuklarımız oluyor, kendileri hatırlatıyorlar. Gemlik dışından çok sayıda misafirimiz olacak. Gemlik'te bu festivalin bizden sonra da devam edebilmesi için, iz bırakmak istiyoruz. Burada da basına önemli görev düşüyor. Gemlik Belediyesi festivaldeki ana kaynağımız. Bu yıl da festival bütçemizin yüzde 90'ını Gemlik Belediyesi karşılayacak. Festivaldeki amacımız bir yandan Gemlik Zeytinini tanıtmak, diğer yandan da Gemlik'i öne çıkarmak olacaktır'' dedi.

Kent Konseyi Genel Sekreteri Mehmet Çelik ise, "Festival öncesinde İstanbul ve Ankara'da stant açarak çalışmalara başlayacağız. 13 Eylül'de Ankara Kızılay'da, 16 Eylül'de İstanbul'da Kadıköy, Beşiktaş ve Eminönü'nde tanıtım yapacağız. 17 ve 18 Eylül'de ise Bursa Kent Meydanı'nda vatandaşlarımızı festivale davet edeceğiz. Bizim önceliğimiz Gemlik zeytinini tanıtmak. Üreticimize faydalı olmak, Gemlik zeytinini festival ile taçlandırmak istiyoruz. Köylerimizle, kooperatiflerimizle irtibata geçtik. Bu yıl festivalimize onları dâhil edeceğiz. 60 adet stant açılacak. Bu yıl zeytini festivalin her alanında göreceğiz. Sevilla'nın Cazala şehri İspanya'da zeytinin başkenti. Türkiye'de Gemlik neyse, İspanya'da Cazala aynı şey. Gemlik ve İspanya'daki teknikleri mukayese etme imkanı bulacağız. Üreticimiz adına en büyük katkılardan birini bu şekilde sağlayacağız. Beraberin de İspanya ile de dostluk köprüleri kurmuş olacağız'' şeklinde konuştu.

Çelik, 3. Uluslararası Gemlik Zeytini Festivali ile alakalı programı tanıttı. 21 Eylül Perşembe günü genç müzik grupları ile başlayacak olan festivalin açılışı 22 Eylül Cuma günü olacak. 15.00'de Gemlik İskele Meydanı'nda basketbol turnuvası yapılacak. Festival yürüyüşü ise Saat 16.00'da Gemlik Asım Kocabıyık Yerleşkesi önünden başlayarak Atatürk anıtında son bulacak. Ardından festival alanlına geçerek açılış yapılacak. Festivalin ikinci günü en hareketli gün olacak. Zeytin konulu panel düzenlenecek. Gece ise katılan davetli ülkelerin gösterilerine yer verilecek. Festivalin üçüncü ve son gününde ise Gökçe sahne alacak. Festivalde çocuk faaliyetleri, satranç turnuvası, yelken gösterisi gibi çeşitli faaliyetler de düzenlenecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR