Gezici amire iki kez ihraç
1. Sınıf Emniyet Müdürü Fikret Aydoğdu, Gezi Parkı eylemlerine destek verince başına gelmeyen kalmadı. Mahkemece suçsuz bulunduğu halde meslekten ihraç edildi hem de iki kez.
GÜNDEM , 30 Mart 2015 Pazartesi, 08:24
Gezici amire iki kez ihraç
Emniyet Genel Müdürlüğü  Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda Başmüfettiş olarak görev yapan 1. Sınıf Emniyet Müdürü Fikret Aydoğdu, Gezi Parkı eylemlerinin başladığı 29 Mayıs 2013’te, Facebook hesabında şu paylaşımda bulundu:

‘BÖYLE BASKI YOK’

“12 Eylül’de polis kolejinde öğrenciydim. Böyle baskı hissetmedim. Atatürk’e, İsmet Paşa’ya dil uzatacaksın... Yetti be, artık çocuklarımla yarın direnişe, bu ülkenin polis müdürü olarak ben de katılacağım.”

Bu paylaşımın ardından, Aydoğdu hakkında, 1 Haziran’da Atakum’daki Gezi Parkı eylemine katıldığı iddiasıyla ihbarda bulunuldu. İhbar üzerine  Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Aydoğdu’yu Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı Samsun Çalışma Merkezi’ne atadı, Samsun Başsavcılığı’na da şikâyette bulunuldu. Aydoğdu hakkında “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşe sopa ile katılmak” iddiasıyla 2. Asliye Ceza’da dava açıldı. İddianamede, 5200 kişilik bir grubun Ak Parti ilçe binasına yürüdüğü, binaya şişe, taş ve misket atıldığı ileri sürüldü. Facebook paylaşımlarından yola çıkılarak, Aydoğdu’nun da eyleme katıldığı belirtildi.

SUÇSUZU SUÇLU BULDULAR

Aydoğdu bu davadan beraat ederken, Facebook yazışmaları nedeniyle açılan  soruşturmada da suçsuz bulundu. Buna rağmen EGM, Aydoğdu için disiplin soruşturması başlattı. Üst üste atanan iki polis başmüfettişi, Aydoğdu’ya altı aylık kıdem durdurma cezası istedi. Cezayı yetersiz bulan EGM, dosyayı mülkiye müfettişlerine verdi. Müfettişler, Aydoğdu’nun suçsuz bulunduğu Facebook yazışmaları ve eyleme katılması iddiası için “meslekten ihraç” cezası önerdi. EGM Disiplin Kurulu “Hükümetin Gezi Parkı olayları öncesinde ve sonrasında karar aldığı ve gerçekleştirdiği icraatına karşı çıkılarak, bu hareketin toplu şekilde yapılmasını tahrik” ve “Hükümete ve başında bulunan amir ve üstlerine karşı itaatsizliğe, karşı koymaya ve fiilen çatışmaya teşvik ettiğinden” iki kez ihraç kararı verdi.

‘YÜRÜ BE DEVREM!’

Emniyet Müdürü Aydoğdu, 1 Haziran’da Samsun’un Atakum ilçesinde düzenlenen Gezi Parkı gösterisi sırasında kalabalığa uzak bir noktada çekilmiş fotoğrafını Facebook hesabına yükledi. Fotoğrafta, elinde bir çubuk görülüyordu. Bu paylaşımları 1050 kullanıcı beğendi. Kimileri de “Cesur bileği gibi yüreği de güzel müdürümün”, “Büyüksün müdürüm”, “Yürü be yiğit devrem”, “Tebrik ediyorum Fikret abi”, “Seni seviyorum Fikret amca”, “Müdürümsün Fikret”, “Senin gibi adamlar lazım bu ülkeye”, “Gitmişken şu TOMA’lara bir iki tekme de sen atsaydın” şeklinde övücü yorumlar yaptı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR