Google, Adile Naşit’i unutmadı
Türk Sineması'nın efsane oyuncusu Adile Naşit'in bugün 86. doğumgünü... Tam 29 yıl önce aramızda ayrılan Naşit'in şen kahkahaları hala 7'den 70'e herkesi güldürüyor... Google, ülkemizin çok sevilen sinema-tiyatro oyuncusu ve televizyon sunucusu Adile Naşit’in doğumunun 86. yılını, özel olarak hazırlanan Doodle ile kutluyor.
TEKNOLOJİ , 17 Haziran 2016 Cuma, 01:14
Google, Adile Naşit’i unutmadı
Türk sinemasının en önemli oyuncularından olan Adile Naşit'in bugün 86. doğumgünü...17 Haziran 1930 yılında doğan Naşit, 11 Aralık 1987'de yaşamını yitirdi. Şen kahkahalarına 29 yıldır hasret kalıyoruz... 

Oyun ve filmlerinin yanı sıra bir dönem “Kuzucuklarım” diye seslendiği çocuklara yönelik televizyon programlarıyla gönüllerde taht kuran 17 Haziran 1930 doğumlu Adile Naşit, yaşasaydı bugün 86 yaşında olacaktı. 

ADİLE NAŞİT KİMDİR?

Türk Sineması'nın efsane oyuncusu Adile Naşit'in bugün 86. doğumgünü... Tam 29 yıl önce aramızda ayrılan Naşit'in şen kahkahaları hala 7'den 70'e herkesi güldürüyor...

Tiyatrocu bir aileden gelen Adile Naşit'in babası komedyen Komik-i Şehir Naşit, annesi de Türkiye Ermenisi tiyatro oyuncusu Amelya Hanım'dır. Ağabeyi Selim Naşit ve 1950'de evlendiği eşi Ziya Keskiner de tiyatro sanatçısıdır. Adile Naşit eşi Ziya Keskiner'in Temmuz 1982'deki ölümünden sonra 16 Eylül 1983 tarihinde Cemal İnce ile gizlice evlendi.

Sinema dünyasında, Rıfat Ilgaz'ın ünlü eseri Hababam Sınıfı'ndan uyarlanan filmlerdeki müstahdem Hafize Ana rolü ile olduğu kadar, Münir Özkul ile karşılıklı oynadığı filmlerdeki "Anne" rolleriyle de ünlenen Adile Naşit 11 Aralık 1987'de doğduğu şehir olan İstanbul'da 57 yaşındayken bağırsak kanseri sonucu yaşamını yitirmiştir. Cenaze töreni 13 Aralık 1987 tarihinde Şişli Camii'nde düzenlendi. Öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığına defnedilmiştir. İstanbul Karacaahmet mezarlığında ilk eşi Ziya Keskiner ve oğlu Ahmet Keskiner (1951-1966) birlikte yatmaktadır.

Oyunlarında ve sinema filmlerindeki anne tiplemesi, kendine has üslûbu ve kahkahası onu Türk Sinemasının unutulmaz isimleri arasına yerleştirmiştir. Adile Naşit canlandırdığı anne karakterleri nedeniyle 1985 yılında Yılın Annesi seçilmiştir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR